Przedmioty w technice decoupage.

Data dodania: 24-04-2012, Tagowanie: dodatki, piękny dom, wystrój

Bardzo popularne jest zdobienie przedmiotów użytkowych techniką dekoracyjną zwaną decoupage. Krótki kurs w lokalnym domu kultury wystarczy by się jej nauczyć. Pomysł polega na przyklejaniu wzorów z papieru, najlepiej z serwetki, na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przedmiotu i pokrywanie jej po wielokroć warstwą lakieru, aż do uzyskania efektu gładkości. Zdobić można niemal wszystko: drewniane ramki do zdjęć, oprawy lustra, komody i szafy, naczynia ceramiczne i szklane, stare puszki, emaliowane garnki i dzbanki, a nawet tekstylne obrusy i serwety. Subtelne i kobiece wzory decoupage – róże, bukieciki polnych kwiatów, aniołki, ptaszki, motyle – mogą być ozdobą sypialni, buduaru i garderoby. Współgrające z tapetą, pościelą czy zasłonami motywy można umieścić na wezgłowiu łóżka, komódce, toaletce, pudłach na kapelusze i puzderkach na biżuterię. Do pokoju dziecięcego pasować będą drewniane skrzynki na zabawki czy tekturowe pudełka na drobiazgi z motywami z ulubionych bajek i komiksów. Na rynku jest tak szeroki asortyment serwetek, że możemy wybierać do woli.

Metaloplastyka we wnętrzu.

Data dodania: 24-04-2012, Tagowanie: dodatki, piękny dom, kolekcjonowanie

Metaloplastyka to inaczej kowalstwo artystyczne. Szczególną popularność we wzornictwie i pokrewnych dziedzinach dekoratorskich zyskała na przełomie XIX i XX wieku w stylu secesyjnym, a potem art deco. Współcześnie powróciła moda na metaloplastykę artystyczną i użytkową we wnętrzach. Z kutego żelaza wykonywane są zestawy mebli do sypialni i pokojów dziennych, do kuchni i łazienek. Metal łatwo połączyć ze szkłem, drewnem, kamieniem. Ostatnie dziesięciolecie to istna ekspansja przedmiotów z kutego metalu w naszych mieszkaniach, we wnętrzach hotelowych, restauracjach i klubach. Giętki materiał obrabiany na gorąco służy do wyrabiania przedmiotów unikatowych i seryjnej produkcji danego wzoru. W sklepach prócz mebli znajdziemy wieszaki na ubrania, stojaki na parasole i płyty kompaktowe, gazetniki i żardiniery, świeczniki stojące i do zawieszania, tace i koszyki na owoce, ramki do zdjęć i luster, ozdobne przyrządy do kominków i inne. Część przedmiotów jest w naturalnym grafitowym kolorze, inne złocone, posrebrzane i patynowane na zielono.

Szkło dekoracyjne.

Data dodania: 25-04-2012, Tagowanie: dodatki, piękny dom, wystrój

Szkło dekoracyjne jest nieustannie modne, chociaż w coraz to nowych odsłonach. Zdobiło mieszkania przez cały wiek XX w postaci wazonów, pucharów, pater, cukiernic i karafek. Nasi rodzice lubili wyroby kryształowe, potem nastała moda na efektowne szkło z Krosna, obecnie poszukujemy wyrobów unikatowych, coraz częściej wykonanych na zamówienie u artysty plastyka. Na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu istnieje jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła, którego absolwenci wykonują niepowtarzalne przedmioty artystyczne, instalacje i elementy architektury wnętrz z tego materiału. Rozwija się także polska szkoła witrażu – okna i drzwi z kompozycjami z kolorowych szkiełek osadzonych w ołowiu – spotykamy dzisiaj nie tylko w kościołach, ale także w domach jednorodzinnych, biurach, centrach handlowych i salach koncertowych. Duże zastosowanie we współczesnym projektowaniu wnętrz mają luksfery czyli pustaki szklane, wykorzystywane do budowy ścianek działowych w minimalistycznych wnętrzach łazienkowych i kuchennych. Bardzo modne są również mozaiki szklane stosowane zamiast tradycyjnej glazury.

Doniczki i donice.

Data dodania: 25-04-2012, Tagowanie: akcesoria, ozdoby, kompozycja

Kwiaty doniczkowe są chyba w każdym mieszkaniu i domu. W dawnych siermiężnych czasach mieliśmy do wyboru tylko dwa rodzaje doniczek; gliniane - wypalane i nieszkliwione – i plastikowe. Dzisiaj od ich rozmaitości niezawodnie poczujemy zawrót głowy. Jak dobrać doniczki do wnętrza? Po pierwsze kierujemy się kolorystyką ścian i mebli. Doniczki możemy dobierać na zasadzie kontrastu, albo wręcz przeciwnie tak by harmonizowały z gamą barw w pomieszczeniu. Zastanówmy się, czy mają być gładkie czy zdobione, jakie rośliny w nich posadzimy i gdzie będą stały. Ciężkie donice nie nadają się na parapety. Na podłodze najlepiej stawiać je na drewnianych mobilnych płaszczyznach na kółkach. Doniczki – albo tak zwane osłony doniczkowe – najczęściej wykonywane są z glinki różnej jakości – najwyższej jakości ceramika użytkowa produkowana jest w Hiszpanii i we Włoszech. Na rynku spotykamy także doniczki szklane, mosiężne i skrzynki drewniane. Niekiedy mają najwymyślniejsze kształty zwierząt i ptaków, domków i krasnali, muszli i kwiatów.


poprzednia     1 [2] 3     następna