Świece

Data dodania: 22-04-2012, Tagowanie: dekoracje, akcesoria, kompozycja

Świece nadadzą każdemu mieszkaniu niepowtarzalnego nastroju i charakteru. W dawnych wiekach - zanim wynaleziono lampy naftowe, gazowe, a potem żarówkę elektryczną - były podstawowym źródłem sztucznego oświetlenia. Współcześnie używane są do upiększenia i ocieplenia niemal każdego wnętrza. Powszechnie stosowane do dekoracji i wystroju stołów świątecznych i na romantyczną kolację, powoli zawędrowały również do naszych sypialni i łazienek. Świece szlachetne z naturalnego wosku mają kolor złoto – oliwkowy. Bywają pięknie rzeźbione, ale niestety bardzo szybko spalają się i kapią. Na rynku jest pełen asortyment dekoracyjnych świec ze sztucznego wosku – stearyny. Wygodne są świece niekapiące. Występują we wszystkich kolorach, kształtach i wielkościach. Zdobione brokatem, muszelkami, ziarenkami kawy, naklejkami lub gładkie – często aromatyzowane – sprzedawane są w sklepach specjalistycznych i wielkich magazynach. Modne są również małe świeczki pływające na powierzchni wody, które można umieścić w naczyniu z płatkami kwiatów i świece żelowe w kieliszkach.

Ramki do zdjęć

Data dodania: 22-04-2012, Tagowanie: dekoracje, ozdoby, kolekcjonowanie

Ramki do zdjęć dzielimy na te do powieszenia na ścianie i stojące. Klasyczne wykonywane są z listewek drewnianych z płytką szklaną i mają tekturowe passe-partout , dzięki któremu fotografia jest lepiej wyeksponowana i nie ślizga się. W sprzedaży są ramki porcelanowe, ceramiczne i gipsowe – z reliefami, szkliwione i malowane. Popularne są nowoczesne ramki ze stali szlachetnej lub aluminium , a nawet ze srebra (kupowane na prezenty ślubne, komunijne, na chrzciny). Importowane z Azji wykonywane są z chińskiego jedwabiu, indyjskiego dębu inkrustowanego macicą perłową, muszli morskiej lub rattanu i trawy morskiej. Pleksiglasowe ramki do zdjęć są bezpieczne dla dzieci – mogą być wkomponowane w pluszaka, książeczkę czy pudełko na zabawki. Najtańsze są tak zwane antyramy ze szkła i z plexi, czyli te które pozbawione są specjalnej oprawy. Występują we wszystkich, nawet bardzo dużych wymiarach. W dobie fotografii cyfrowej coraz większą popularność zyskują tzw. ramki cyfrowe, które są urządzeniami do cyklicznego wyświetlania wybranych zdjęć bezpośrednio z nośnika elektronicznego.

Figurki porcelanowe

Data dodania: 23-04-2012, Tagowanie: dekoracje, ozdoby, kompozycja

Figurki z porcelany mogą być szlachetną ozdobą wnętrza pod warunkiem, że nie są tandetną imitacją wyrobów renomowanych manufaktur europejskich. Lepiej zakupić w sklepie lub na targu staroci jeden piękny przedmiot niż kolekcjonować gipsowe czy ceramiczne „gargamele”, które tylko zaśmiecają mieszkanie. Pojedyncza figurka z rosyjskiej porcelany z manufaktury Łomonosowa czy Kuzniecowa kosztuje nawet 1000zł. W asortymencie są przedmioty współczesne i kopie starych – do kupienia również w Polsce. Światową renomą cieszą się figurki drezdeńskie. W Dreźnie odbudowuje się obecnie wielka tradycja manufaktur porcelany, ale najcenniejsze są wzory pochodzące sprzed II wojny światowej. Kolekcjonerzy szukają ich w galeriach z antykami i na aukcjach internetowych. Przed zakupem porcelany warto poznać znaki firmowe europejskich manufaktur (tzw. sygnatury producenta). Istnieje wiele publikacji na ten temat również w języku polskim.

Fotografie, sztychy, ilustracje w stylu retro.

Data dodania: 23-04-2012, Tagowanie: dekoracje, ozdoby, kolekcjonowanie

Nie każdego stać na zakup obrazu olejnego czy współczesnej grafiki znanego artysty. Nie znaczy to, że ściany naszego mieszkania muszą być „gołe”. Wystarczy wykazać się pomysłowością. Jeżeli w rodzinie zachowały się interesujące stare fotografie możemy wykonać ich powiększone kopie w technice kolorowego ksero (czarnobiałe kopie nie oddają niuansów zdjęcia). Oprawione w szykowną, pozłacaną czy inkrustowaną ramę będą nas cieszyć przez wiele lat. W antykwariatach i na targach staroci kupimy - za przysłowiowe grosze - sztychy, litografie, mapy i ilustracje z książek z przełomu XIX i XX wieku. Niektóre są bardzo interesujące i unikalne: strony z żurnali modowych pasują do kącika kobiecego, mapy do biblioteki i gabinetu pana domu, ilustracje botaniczne i zoologiczne do pokoju dziecięcego a stare reklamy i zabawne ogłoszenia do pokoju dziennego czy przedpokoju. Ciekawe są również plakaty filmowe i afisze teatralne z dawnych lat, które często zalegają gdzieś na pawlaczu przez lata niedoceniane. Oprawia się je w lekkie antyramy z plexi i zawiesza w dobrze oświetlonym wnętrzu.

https://tapiso.pl/product/dywan/firuze-ov/8628a-dark-violet-firuze-ov tapety.org/161-imitacje-kamienia

[1] 2 3     następna