Lampa witrażowa Tiffany.

Lampy Tiffany’ego należą do najbardziej ekskluzywnych i drogich. Są to kopie i nowe warianty lamp secesyjnych i w stylu art deco, inspirowane oryginalnymi wyrobami słynnego nowojorskiego producenta lamp witrażowych. Istnieją setki ich wzorów i ciągle powstają nowe. Są to lampy we wszelkich rozmiarach stojące i wiszące. Abażury wykonane są zazwyczaj w tradycyjnej technice witrażowej – szkło barwione osadzane jest w ołowianych ramkach, a podstawy lamp wytwarza się z ciężkiego mosiądzu. Szklane klosze mają różne kształty, często inspirowane kwiatami. Zdarzają się także klosze o wzornictwie geometrycznym. Odlewane z formy i cyzelowane przez artystę podstawy lamp są fantazyjnymi rzeźbami z najróżniejszymi motywami, na przykład: pnącej winorośli, kobiecej sylwetki, motyla. Lampy Tiffany są prawdziwymi dziełami sztuki dekoratorskiej. Ich wymyślna i wyrafinowana forma oraz feeria kolorów po zapaleniu żarówki – budzą zachwyt i nostalgię za czasami, w których ceniono piękno zwykłych przedmiotów. Te luksusowe lampy nabywamy na całe życie. Są doskonałym prezentem na ślub, jubileusz i inne ważne uroczystości.

Żyrandol kryształowy.

Żyrandole kryształowe i ich imitacje wykonane z kryształków ze sztucznego tworzywa są w ostatnich latach bardzo modne. Wykorzystuje się je nie tylko we wnętrzach stylowych, ale również dla ożywienia i urozmaicenia wnętrz współczesnych, w których przeważa minimalizm i geometria. Ich największą zaletą są bogate dekoracyjne formy i odblaski świetlne, które tworzą kryształki. Efekt ten trwa nie tylko po zapaleniu żarówek, ale również w świetle dziennym. Żyrandole wiszące w stylu vintage mają najrozmaitsze rozmiary i kształty. Te najbardziej rozbudowane składają się nawet z kilkunastu skomplikowanych poziomów. Najbardziej znane i wyrafinowane żyrandole kryształowe produkowane są we Włoszech, Francji i w Czechach. Niektóre z nich kosztują nawet kilka tysięcy euro. Plastikowe imitacje także spełniają rolę dekoracyjną i można je dzisiaj kupić w dużych magazynach. Plastik łatwo barwi się na rozmaite kolory – stąd większa gama kolorystyczna wśród tego asortymentu. Poszukiwane są modele w barwie miodu, amarantu czy szafiru, a nawet czarne.

Lampka nocna Miś Gumiś do pokoju dziecka.

Oryginalna stojąca lampka - latarenka nocna do pokoju dziecinnego z małym poborem prądu (bezpiecznie możemy zostawić ją zapaloną przez całą noc, by dodawała dziecku odwagi w ciemności). Połączenia gadżetu z funkcjonalnością. Na pomysł wykorzystania formy miśka – cukierka żelka wpadł projektant z Niemiec w latach 80. XX wieku i od tamtego czasu produkowane są coraz to nowe warianty lampki w różnych żywych kolorach. Zrobiona jest z nietoksycznego tworzywa plastikowego o średniej przepustowości światła. Ma zazwyczaj wysokość około 25 cm, ale zdarzają się egzemplarze wysokie nawet na 75 cm. Lampki te nie tłuką się, można je łatwo odkurzyć i umyć, są antyalergiczne. Żarówkę wymieniamy od spodu, gdzie mieści się zdejmowana pokrywa. Włącznik umieszczony jest na długim kablu. Miśka można postawić na stoliku nocnym, na regale lub na podłodze. W ostatnich latach lampki żelki stały się modne także w aranżacjach wnętrz mieszkalnych w stylu oldskool nie przeznaczonych dla dzieci, a także w projektach młodzieżowych klubów.

Lampa indonezyjska z muszli morskiej.

Data dodania: 02-05-2012, Tagowanie: światło, wykonanie lamp

Lampa wykonana z kawałków muszli morskiej osadzonych w ołowianej oprawie jest nowością na polskim rynku. Występuje w najróżniejszych wariantach użytkowych – jako lampa wisząca nad stół, kinkiet lub lampka nocna. Pasuje do wnętrz o charakterze kolonialnym, ale również do prostych sosnowych mebli. Produkowana w Indonezji przypomina lampę Tiffany, ale jest znacznie lżejsza i nieporównanie tańsza. Najpiękniejsze są egzemplarze niebarwione w naturalnym perłowym kolorze. Płytkę z muszli morskiej barwi się także na kolory miodowy lub pastelowe. Niektóre lampy mają bardziej dekoracyjny charakter - wielokolorowe kwiatowe i geometryczne wzory, ale wyglądają wtedy jak tania imitacja lampy witrażowej i nie są zbyt gustowne. Zaletą płatków muszli, z których wykonuje się klosze, jest duża przepuszczalność światła. Wadą natomiast nietrwałość i łamliwość materiału, a niekiedy dość tandetne wykonanie. Lampę taką lepiej kupić w Polsce, a nie jako pamiątkę z azjatyckiej podróży, ponieważ nieprofesjonalny transport na pewno nie będzie jej służył.


poprzednia     1 [2] 3     następna