Żywopłot

Data dodania: 03-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, bezpieczeństwo, estetyka

Żywopłot to żywe roślinne ogrodzenie powstałe z blisko siebie zakorzenionych krzewów. Można go zaplanować wzdłuż ogrodzenia z siatki lub wewnątrz posesji bez podpory. Pełni on funkcję ochronną przed kurzem, wiatrem, hałasem i spojrzeniami przechodniów, a jednocześnie jest integralną, estetyczną częścią przydomowego ogrodu. Wymaga doboru odpowiednich roślin. Zależy to od klimatu i gleby. Im lepiej dobrane krzewy, tym mniej czynności pielęgnacyjnych będzie wymagał. Dobór roślin uzależniony jest również od wymaganej przez nas wysokości ogrodzenia. Wysokie żywopłoty maja od 1 do 2 metrów, niskie poniżej metra. W warunkach polskich najczęściej stosowane są krewy iglaste: cisy i tuje oraz liściaste: bukszpany, grab pospolity, ligustr zimozielony. Każdy żywopłot musi być odpowiednio nawożony i nawadniany w początkowej fazie wzrostu, a potem strzyżony specjalnymi nożycami ogrodowymi. Bardziej ambitny ogrodnik może nadać roślinnemu ogrodzeniu rozmaite fantazyjne formy. Spotykamy je przede wszystkim w ogrodach pałacowych.

Płot drewniany sztachetowy

Data dodania: 04-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, murek, funkcjonalność

Ogrodzenia ze sztachet drewnianych wróciły po latach do łask, przede wszystkim ze względu na estetyczny wygląd i dostępność wielu preparatów długotrwałej ochrony drewna. Zazwyczaj płoty wykonane są z drewna świerkowego i montowane wertykalnie na przęsłach Można je montować między murowanymi filarami i nad murowaną podmurówką lub bezpośrednio nad ziemią. Blisko siebie, aby tworzyły zwartą płaszczyznę i ochronę przed wzrokiem przechodniów, albo tradycyjnie z przerwami. Gotowe, ale nie lakierowane sztachety - można kupić w marketach budowlanych lub w zakładach stolarskich. Istnieją dziesiątki rozmiarów i kształtów sztachet. Modele wysokie i niskie, proste i wypukłe, profilowane, lub wycinane w ludowe wzory. Ważny jest dobór preparatu do ochrony drewna, który zapewni sztachetom trwałość. Na rynku są lakiery, bejce i tak zwane lakiero – bejce różnych producentów w wielu kolorach. Najbardziej naturalna metoda jest pokrycie drewna kilkoma warstwami pokostu lnianego. Ostatni modne są płoty białe w stylu amerykańskim.

Płot drewniany z tarcicy

Data dodania: 04-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, murek, estetyka

Płot wykonany z nieobrobionej deski drzewa iglastego czyli tarcicy nie jest drogi i ma oryginalny wygląd. Idealnie nadaje się do grodzenia domów drewnianych i posiadłości wiejskich. Tarcica powinna zostać zakupiona w składzie ciesielskim, gdzie odpowiednio długo schła i leżakowała, aby po zbudowaniu ogrodzenia nie pękała i nie wyginała się. Deska tarcicowa może być nie pierwszej jakości – jej falisty kształt, a nawet otwory po sękach mogą być jej walorem estetycznym. Z nierównych elementów musimy stworzyć własną „układankę”, tak by płot był w miarę symetryczny. Elementy najbardziej wygięte, półokrągłe można wykorzystać do zbudowania szczytu oryginalnej furtki lub bramy wjazdowej. Tarcicę montujemy horyzontalnie na słupkach modrzewiowych wkopanych w ziemię (są najtrwalsze) lub między murowanymi filarami. Taki płot nie potrzebuje przęseł. Przed pomalowaniem tarcica powinna zostać oczyszczona z kory i odtłuszczona.

Płot drewniany z paneli

Gotowe panele drewniane różnej wysokości i kształtu kupimy w każdym dużym markecie budowlanym. Ponieważ nie są one trwałe, nawet po zabezpieczeniu i pomalowaniu używamy ich do tymczasowego grodzenia i osłaniania fragmentów posesji lub ogrodu. Po mniej więcej dwóch sezonach wymieniamy je na nowe. Najtrwalsze panele drewniane z lepszych materiałów produkują firmy specjalizujące się w ekskluzywnej architekturze ogrodowej. Panele bywają wysokie na 2,5 metra i w związku z tym doskonale chronią przed wzrokiem obcych, wiatrem, hałasem i kurzem z ulicy. Można je ustawić w podwójnej linii dla większej ochrony. Są prostokątne lub zwieńczone ażurowym łukiem. Można z nich tworzyć osłony tarasów i zacienione miejsca wewnątrz ogrodu. Niektóre panele ogrodowe przystosowane są do podtrzymywania roślin pnących. W sezonie można dzięki temu zaaranżować efektowne ogrodzenia kwiatowe z róży pnącej, klematisu czy powojnika.


[1] 2 3     następna