Treści dla daty: 14-05-2012

Wnętrze w stylu angielskim

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, elegancja, kolorystyka

Modne obecnie wnętrza w stylu angielskim nawiązują do poczucia smaku mieszkańców Wysp Brytyjskich w epoce wiktoriańskiej (lata panowania królowej Wiktorii 1837 – 1901). Charakteryzują się doborem kontrastowych elementów dekoratorskich, przede wszystkim wykorzystanych w pomieszczeniu tkanin. Ze względu na chłodny i wilgotny klimat angielski miały one wizualnie i realnie ocieplić pomieszczenie mieszkalne. Tkaniny, takie jak tapety ścienne (w zamożniejszych domach tekstylne – aksamitne i żakardowe), bogato drapowane firanki i zasłony okienne, kotary rozdzielające pomieszczenia, baldachimy nad łóżkami i oczywiście obicia mebli tapicerskich – były dobierane kontrastowo. Kontrast stanowiły kolory i rodzaje wzorów – geometrycznych, kwiatowych, myśliwskich albo orientalnych. Dla przykładu: na tle geometrycznej tapety w pionowe zielono – złote pasy ustawiano sofę w czerwono – niebieskie róże i pluszowy fotel z podnóżkiem w szkocką kratę, a zasłony okienne zdobiły motywy orientalnych kwiatów wiśni i złotych ptaków. Celem projektanta wnętrza w stylu angielskim jest takie dobranie silnie kontrastujących motywów, by stanowiły one, mimo pozornego chaosu, pełną komfortu i wizualnego ładu całość.

Wnętrze we francuskim stylu rustykalnym

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, szyk, ozdobne elementy

Francuski styl rustykalny jest ponadczasowy; ma niewymuszony wdzięk i szyk. Wzorowany na pełnych wdzięku wnętrzach letnich rezydencji ze świetlistymi oranżeriami i ogrodowymi altanami, przytulnych prowincjonalnych buduarach, wiejskich kuchniach i łazienkach – szczególnie podoba się Paniom. Wnętrze francuskie jest świetliste – okna przyozdobione zwiewną muślinową firanką zapraszają do środka każdy promień słońca. Meble w stylu retro z jasnego drewna - współcześnie patynowane i „postarzane” techniką przecierania - nie mogą przytłaczać i zagracać pomieszczenia. Obicia tapicerskie ( te szczególnie lubiane przez Francuzów są zazwyczaj w paski) pozostają w stonowanej gamie kolorystycznej od starego złota, srebrzystego niebieskiego do delikatnej rozbielonej żółci. Tapeta również powinna być subtelna i pastelowa, zazwyczaj w drobne motywy kwiatowe. Elementy metaloplastyczne (ramy łóżka, półki, wieszaki, stojaki na płyty), przedmioty dekorowane techniką naklejania tzw. decoupage (ramki do zdjęć, puzderka, świece) oraz unikalne „przedmioty babuni” dopełnią całości. Na ścianach dobrze odnajdą się reprodukcje francuskich impresjonistów.

Wnętrze w stylu hiszpańskim

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, szyk, meble

Styl hiszpański łączy w sobie sprzeczne żywioły. Z jednej strony dom iberyjski ma przynieść wytchnienie od gorącego klimatu, dać schronienie podczas sjesty, a z drugiej oddawać ognisty temperament swoich mieszkańców. Podłogi z terakoty chłodzą, a ciężkie kilimy na ścianach - utrzymane w jaskrawych kolorach – to zimno neutralizują, oddając ducha wolności i niezależności. Ciężkie donice z majoliki – ceramiki szkliwionej, inspirowanej motywami sztuki mauretańskiej – oraz masywne dębowe meble wypełniają przestronne otwarte pomieszczenia. Na ścianach wiszą często kolorowe plakaty retro - reklamy niegdysiejszych artystów Flamenco i uwielbianych torreadorów. Kuchnia - zazwyczaj otwarta na jadalnię i pokój dzienny - ma obowiązkowy bar z wysokimi stołkami, przy którym można wypić szklankę wina, nalewanego z ceramicznego dzbanka i przegryźć hiszpańskie zakąski tzw. tapas. Zastawa stołowa ma w domu hiszpańskim duże znaczenie. Często składa się z kilkudziesięciu naczyń kamionkowych o średnicy od 3 do 30cm! Natomiast pościel i wystrój sypialni utrzymane są tradycyjnie w kolorach burgundowym, fioletowym i czerwonym, zwanych przez Hiszpanów barwami namiętności.