Treści dla daty: 16-05-2012

Wnętrze w stylu skandynawskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: styl, elegancja, ozdobne elementy

Skandynawski styl charakteryzuje się funkcjonalnością i minimalizmem. Prostota nie oznacza jednak braku komfortu, a niekiedy nawet luksusu. Wnętrza są dobrze doświetlone, a każdy kąt mieszkania jest zaprojektowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Większość ścian maluje się na biało, tyko niektóre - na przykład w celu optycznego powiększenia małego pomieszczenia - tapetuje się lub maluje emulsją w kontrastowych kolorach. Meble skandynawskie są doskonale zaprojektowane, ergonomiczne i nowoczesne. Utrzymane w kolorach naturalnych i pastelowych albo wręcz przeciwnie - kontrastowych - groszkowej zieleni, różu czy pomarańczowego. Projektanci często łączą materiały naturalne, takie jak drewno i bawełniane tkaniny z elementami wykonanymi z plastiku, metalu, szkła. Dbają również o to, by wszystko było zmywalne, łatwe do prania i odkurzania. W szwedzkim czy duńskim mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca na bibeloty, a nawet na pamiątki rodzinne (pochowane głęboko w szufladach i praktycznych schowkach), jest za to dużo dekoratorskiej inwencji i poczucia humoru.

Wnętrze w stylu japońskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: wnętrze, meble, ozdobne elementy

Ascetyczne wnętrze japońskie inspiruje buddyjska filozofia Zen, która głosi, że praktyka medytacji prowadzi do odnalezienia harmonii ducha i własnej drogi życiowej. Pomieszczenie mieszkalne nie może zatem rozpraszać uwagi i nazbyt folgować umiłowaniu do komfortu, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Pozbawione jest standardowych mebli, których rolę spełniają siedziska z poduszkami, skrzynie – ławy i maty bambusowe. Konstrukcja wnętrza opiera się na przesuwanych drzwiach i panelach oraz ruchomych parawanach, wykonanych z mlecznego półprzezroczystego materiału (w dawniejszych czasach był to papier w czarnej oprawie). Dziś papier ryżowy wykorzystuje się we wzornictwie do produkcji rolet okiennych i abażurów – lampionów, które doskonale wpisują się w klimat japońskiego wnętrza. Styl Zen jest bardzo wysmakowany i dopuszcza tylko niektóre tradycyjne elementy dekoratorskie: dawną grafikę japońską, doskonałej jakości ceramikę, kompozycje kwiatowe (ikebany) i bonsai (miniaturowe drzewka w doniczkach).

Wnętrze w stylu amerykańskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: elegancja, meble

Wnętrza - w coraz modniejszym w Europie stylu amerykańskim – najbardziej trafiają w gust młodego pokolenia. Projektowane z fantazją i rozmachem robią wrażenie planu filmowego jednego ze znanych seriali zza oceanu. Przestrzenie mieszkalne są zazwyczaj otwarte, ściany różnokolorowe, a niekiedy nietynkowane - ceglane. Centralne miejsce pokoju dziennego -połączonego z dużą kuchnią z nieodłączną „wypasiona lodówką”- stanowią olbrzymie miękkie kanapy i wielki odbiornik TV. Podłogi przykryte wykładziną z długim włosem są może niepraktyczne, ale dodatkowo podnoszą standard pomieszczeń. Światło we wnętrzu amerykańskim jest nastrojowe (klubowe) i pochodzi z wielu źródeł (lampy wbudowane i szynowe, tradycyjne lampy stojące z abażurami, lampy a la Tiffany). Rolę dekoracji pełnią przedmioty związane z popkulturą i rozrywką. Stare plakaty filmowe i muzyczne w antyramach, oprawione „na bogato” winylowe płyty, stare gramofony i gry planszowe oraz większe gabarytowo gadżety – szafa grająca, stół bilardowy czy stylowy automat do gry w Black Jacka.