Treści dla daty: 25-05-2012

Tapeta winylowa

Tapety winylowe są bardzo trwałe i zmywalne, ale dość drogie. Wyprodukowane są z papieru pokrytego warstwą tworzywa sztucznego i w związku z tym nie są okładzinami „oddychającymi”. Nie zaleca się więc tapetowania nimi całego mieszkania. Ich powłoka jest całkowicie odporna na działanie promieni słonecznych w związku z tym nie płowieją. Tapety te nadają się do łazienek i kuchni, ponieważ mają wysoką odporność na wilgoć. Są bardzo dobrą i tanią alternatywą dla glazury. Nadają się również do przedpokoju i innych pomieszczeń gdzie narażone są na uszkodzenia mechaniczne – winyl przed nimi chroni. Do klejenia tapety winylowej używamy specjalnego kleju oraz drugiego kleju do szwów. Przycinanie i kładzenie na ścianie jest dość trudne i wymaga wprawy, ponieważ taka okładzina jest ciężka i sztywna. Potrzebny nam będzie stół tapeciarski i bardzo dobry nóż do tapet z wymiennymi ostrzami. Wzornictwo tapet winylowych nie odbiega różnorodnością od innych rodzajów.

Tapeta tekstylna.

Data dodania: 25-05-2012, Tagowanie: ściany, kolorystyka ścian, tapetowanie

Tapety tekstylne stosowane są od wieków w eleganckich wnętrzach pałacowych, dworkach i mieszkaniach. Są to tapety luksusowe i bardzo drogie ze względu na użycie jedwabiu (niektóre zawierają nawet 100 % tego najszlachetniejszego materiału!) lub mieszanek wysokojakościowej wełny. Są to okleiny tkane. Obecnie są bardzo cenione przez projektantów wnętrz z najwyższej półki. Tapety tekstylne bywają gładkie ( zazwyczaj z fakturą) i we wzory, mięsiste i lekkie, zdobione kryształami Swarovskiego i prawdziwym złotem. Obok wzorów iście pałacowych znajdziemy inne minimalistyczne i ultranowoczesne. Tańsze modele tapet tekstylnych – ale wciąż dla zamożniejszego klienta wykonywane są z mieszanek wiskozy, bawełny i poliestru. Składają się z zewnętrznej warstwy tekstylnej i spodniej zwanej podkładem stabilizującym (najczęściej na flizelinie). Ich powierzchnia jest zabezpieczona przed wilgocią, roztoczami i grzybami. Do ich położenia niezależnie od ceny za rolkę potrzeba doświadczonego fachowca.

Tapeta flokowana.

Data dodania: 25-05-2012, Tagowanie: ściany, pokój, barwy

Jest to bardzo efektowna tapeta papierowa zwykle na flizelinie z wzorem pokrytym welwetem albo zamszem. Imituje tapetę tekstylną. Tło tapety flokowanej ma połysk dla kontrastu z aksamitnym wzorem - okładzina taka wspaniale wygląda sztucznie podświetlona, żyrandolem kryształowym czy kinkietami. Oświetlenie wydobywa z niej trzeci wymiar. Tapeta flokowana sprawdza się we wnętrzach stylowych; sypialniach i buduarach, salonikach i holach, a także w luksusowych salonach piękności i pracowniach krawieckich. Wspaniale komponuje się ze stylem vintage. Technologia układania tapety flokowanej jest skomplikowana i wymaga zręcznego fachowca, szczególnie kiedy wzory są asymetryczne, orientalne czy kwiatowe. Najłatwiej ułożyć tapetę w regularne pasy. Trzeba także uważać, by klej nie ubrudził welwetowej powierzchni, bo ciężko będzie go usunąć już po kilkunastu minutach. Pomocny jest wałek do tapetowania i zabezpieczenie tapety w czasie pracy cienkim papierem podkładowym.

dywany tureckie uchwyt tokarski