Treści dla daty: 27-04-2012

Obrusy, serwety, i bieżniki.

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: akcesoria, kompozycja, kolekcjonowanie

Nakrycie stołu nawet najbardziej kolorową ceratą czy tak zwanym obrusem zmywalnym nie zastąpi tradycyjnego wystroju stołu z adamaszkowym czy lnianym obrusem. Ponieważ jest to bardzo niepraktyczne – naturalne materiały łatwo się plamią, są trudne w prasowaniu i czasami wymagają krochmalenia – rozwiązanie to wybieramy na Święta i uroczystości rodzinne. Najpierw stół zakrywamy odpowiednim w rozmiarze i kształcie obrusem, następnie dobieramy serwety, serwetki lub bieżnik (serweta na środek podłużnego stołu bardzo popularna np. w Szwecji). Wystój stołu i jego kolorystyka zależą od okazji i naszych upodobań. Najbardziej klasyczne są zestawy w kilku gamach tego samego koloru np. kremowy obrus, beżowa serweta, serwetki w kolorze brązu. Współcześnie projektanci proponują również zestawy kontrastowe, np. na święta Bożego Narodzenia czerwony obrus, zielona serweta i złote serwetki. Bieżniki i serwety lniane bywają wykończone mereżką, haftem ręcznym lub maszynowym, aplikacjami, koralikami i kryształkami.

Lampa retro w stylu rosyjskim

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: lampy, oświetlenie, lampy funkcjonalne

Lampy w stylu rosyjskim imitują wygląd starych lamp naftowych z przełomu XIX i XX stulecia. Kopie takie, przystosowane do instalacji elektrycznej i żarówek z wkrętem - nie są łatwe do kupienia, ale można je ciągle znaleźć na targach staroci. Wiele osób je kolekcjonuje, ze względu na oryginalność formy i dekoracyjność. Lampy rosyjskie mogą być stojące lub do zawieszenia nad stołem. Mają rozmaite rozmiary – od bardzo dużych o średnicy obręczy nawet 40 cm do miniaturek o średnicy klosza 15 cm. Znakomicie komponują się we wnętrzu urządzonym antykami i innymi starociami. Mają duży klosz z kolorowego lub mlecznego szkła w kształcie cebuli w metalowej obręczy. Podstawa lub dół lampy wiszącej wykonane są ze stopu mosiądzu - lub podobnego - i mają elementy imitujące pokrętła lampy naftowej. Nad stołem lampę zawiesza się na żeliwnym łańcuchu. Lampa w stylu rosyjskim daje ciepłe nastrojowe oświetlenie, a szklany klosz wygląda bardzo efektownie szczególnie po zmroku.

Lampa Babuni

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: lampy, rodzaje lamp, lampy dekoracyjne

Lampa babuni to stojąca lampa z drewnianą podstawą i dużym abażurem z materiału wykończonego lamówką lub lampasem. Ten typ klasycznej lampy jest dostępny w sprzedaży i od kilkudziesięciu lat niezmiennie znajduje swoich amatorów. Ociepli każdy pokój dzienny, ponieważ pasuje do wielu rodzajów wystroju. Lampę babuni ustawiamy najczęściej obok ulubionego fotela. Jest dość wysoka – z abażurem 140 do 160 cm. Daje miękkie rozproszone światło, wystarczające do czytania, szydełkowania czy oglądania telewizji. Podstawa lampy może być prosta lub toczona, a abażur pluszowy, dzianinowy, żakardowy czy koronkowy. Abażury można wymieniać - kupować w dużych sklepach albo zamawiać u rzemieślnika. Niektóre są plisowane inne gładkie. Lamówki i lampasy nadają abażurom strojniejszego charakteru. Mogą być złocone, posrebrzane lub obszywane wiszącymi kryształkami. Włącznik światła znajduje się zazwyczaj na dłuższym sznureczku, tak by łatwo było zapalić lampę nie wstając z głębokiego fotela.

łóżka młodzieżowe http://www.sklepmetalik.pl/firma/ szafa narożna