Wnętrze w stylu japońskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: wnętrze, meble, ozdobne elementy

Ascetyczne wnętrze japońskie inspiruje buddyjska filozofia Zen, która głosi, że praktyka medytacji prowadzi do odnalezienia harmonii ducha i własnej drogi życiowej. Pomieszczenie mieszkalne nie może zatem rozpraszać uwagi i nazbyt folgować umiłowaniu do komfortu, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Pozbawione jest standardowych mebli, których rolę spełniają siedziska z poduszkami, skrzynie – ławy i maty bambusowe. Konstrukcja wnętrza opiera się na przesuwanych drzwiach i panelach oraz ruchomych parawanach, wykonanych z mlecznego półprzezroczystego materiału (w dawniejszych czasach był to papier w czarnej oprawie). Dziś papier ryżowy wykorzystuje się we wzornictwie do produkcji rolet okiennych i abażurów – lampionów, które doskonale wpisują się w klimat japońskiego wnętrza. Styl Zen jest bardzo wysmakowany i dopuszcza tylko niektóre tradycyjne elementy dekoratorskie: dawną grafikę japońską, doskonałej jakości ceramikę, kompozycje kwiatowe (ikebany) i bonsai (miniaturowe drzewka w doniczkach).

Wnętrze w stylu amerykańskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: elegancja, meble

Wnętrza - w coraz modniejszym w Europie stylu amerykańskim – najbardziej trafiają w gust młodego pokolenia. Projektowane z fantazją i rozmachem robią wrażenie planu filmowego jednego ze znanych seriali zza oceanu. Przestrzenie mieszkalne są zazwyczaj otwarte, ściany różnokolorowe, a niekiedy nietynkowane - ceglane. Centralne miejsce pokoju dziennego -połączonego z dużą kuchnią z nieodłączną „wypasiona lodówką”- stanowią olbrzymie miękkie kanapy i wielki odbiornik TV. Podłogi przykryte wykładziną z długim włosem są może niepraktyczne, ale dodatkowo podnoszą standard pomieszczeń. Światło we wnętrzu amerykańskim jest nastrojowe (klubowe) i pochodzi z wielu źródeł (lampy wbudowane i szynowe, tradycyjne lampy stojące z abażurami, lampy a la Tiffany). Rolę dekoracji pełnią przedmioty związane z popkulturą i rozrywką. Stare plakaty filmowe i muzyczne w antyramach, oprawione „na bogato” winylowe płyty, stare gramofony i gry planszowe oraz większe gabarytowo gadżety – szafa grająca, stół bilardowy czy stylowy automat do gry w Black Jacka.

Wnętrze w stylu kolonialnym.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: wnętrze, szyk, kolorystyka

Pomieszczenie w stylu kolonialnym nawiązuje do czasów podbojów Wielkiej Brytanii w Azji i Afryce. Łączy tradycję angielskiego komfortu z wzornictwem orientalnym. Potężne łoża, komody, stoły i szafy z ciemnego drewna egzotycznego – teku i dębu - dzisiaj sprowadzane głównie z Indonezji i Indii - ręcznie tkane puszyste dywany, ciężkie lampy i donice - sprawiają, że wnętrze robi wrażenie stabilności i dobrobytu. Meble tapicerskie i zasłony – jedwabne i bawełniane – pełnią ważną rolę rozjaśniając pomieszczenia, których ściany malowane bywają w dość ciemnej tonacji żółci i brązu. Wielkie znaczenie dla stylu kolonialnego mają przedmioty użytkowe i ozdoby wykonane z drogich i naturalnych materiałów – puzderka z drewna różanego inkrustowane macicą perłową, parawany z wzorzystych jedwabi, figurki buddy z mosiądzu, zwierciadła w rzeźbionych ramach, porcelanowa zastawa i przedmioty stołowe ze srebra, kryształowe karafki na alkohol, stojaki na parasole, wieszaki i żardiniery.

Wnętrze w stylu arabskim.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: elegancja, kolorystyka

Wnętrze w stylu arabskim inspirowane jest sztuką Afryki Północnej, szczególnie Maroka, którego kultura i styl życia działają na wszystkie nasze zmysły. Stonowane kolory natury – piasku, gliny i morza – łączą się tutaj z bajkowymi barwami, takimi jak turkus, amarant czy szafir. W wzornictwie arabskim wszystkie te tonacje łączą się harmonijnie we wnętrzu pełnym niskich kanap, pufów i poduszek, inkrustowanych ław i wysokich bogato dekorowanych fajek wodnych. Całości dopełniają błękitno – białe mozaiki i kafelki (bardzo przydatne w wystroju łazienki czy kuchni), fantazyjne ceramiczne misy, talerze i dzbany, ręcznie farbowane tkaniny, kilimy i dywany. Żeliwne witrażowe lampy , które kupimy na każdym arabskim targowisku, ożywią wieczorem niejedno mieszkanie, nawet w bloku. Styl arabski jest zarazem prosty i wyrafinowany – i nie jest prosty w aranżacji - wymaga wyczucia i smaku. Jeżeli projektant osiągnie wymarzony efekt poczujemy się, jak w baśni z Tysiąca i jednej nocy….


poprzednia     1 [2] 3     następna