Treści otagowane: akcesoria

Świece

Data dodania: 22-04-2012, Tagowanie: dekoracje, akcesoria, kompozycja

Świece nadadzą każdemu mieszkaniu niepowtarzalnego nastroju i charakteru. W dawnych wiekach - zanim wynaleziono lampy naftowe, gazowe, a potem żarówkę elektryczną - były podstawowym źródłem sztucznego oświetlenia. Współcześnie używane są do upiększenia i ocieplenia niemal każdego wnętrza. Powszechnie stosowane do dekoracji i wystroju stołów świątecznych i na romantyczną kolację, powoli zawędrowały również do naszych sypialni i łazienek. Świece szlachetne z naturalnego wosku mają kolor złoto – oliwkowy. Bywają pięknie rzeźbione, ale niestety bardzo szybko spalają się i kapią. Na rynku jest pełen asortyment dekoracyjnych świec ze sztucznego wosku – stearyny. Wygodne są świece niekapiące. Występują we wszystkich kolorach, kształtach i wielkościach. Zdobione brokatem, muszelkami, ziarenkami kawy, naklejkami lub gładkie – często aromatyzowane – sprzedawane są w sklepach specjalistycznych i wielkich magazynach. Modne są również małe świeczki pływające na powierzchni wody, które można umieścić w naczyniu z płatkami kwiatów i świece żelowe w kieliszkach.

Doniczki i donice.

Data dodania: 25-04-2012, Tagowanie: akcesoria, ozdoby, kompozycja

Kwiaty doniczkowe są chyba w każdym mieszkaniu i domu. W dawnych siermiężnych czasach mieliśmy do wyboru tylko dwa rodzaje doniczek; gliniane - wypalane i nieszkliwione – i plastikowe. Dzisiaj od ich rozmaitości niezawodnie poczujemy zawrót głowy. Jak dobrać doniczki do wnętrza? Po pierwsze kierujemy się kolorystyką ścian i mebli. Doniczki możemy dobierać na zasadzie kontrastu, albo wręcz przeciwnie tak by harmonizowały z gamą barw w pomieszczeniu. Zastanówmy się, czy mają być gładkie czy zdobione, jakie rośliny w nich posadzimy i gdzie będą stały. Ciężkie donice nie nadają się na parapety. Na podłodze najlepiej stawiać je na drewnianych mobilnych płaszczyznach na kółkach. Doniczki – albo tak zwane osłony doniczkowe – najczęściej wykonywane są z glinki różnej jakości – najwyższej jakości ceramika użytkowa produkowana jest w Hiszpanii i we Włoszech. Na rynku spotykamy także doniczki szklane, mosiężne i skrzynki drewniane. Niekiedy mają najwymyślniejsze kształty zwierząt i ptaków, domków i krasnali, muszli i kwiatów.

Kubki.

Data dodania: 25-04-2012, Tagowanie: akcesoria, piękny dom, wystrój

Kubki do picia kawy i herbaty przywędrowały do nas z kultury anglosaskiej. Kubek (po angielsku mug) ma większą pojemność niż filiżanka i jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. W Polsce piliśmy napoje gorące w szklankach umieszczonych w specjalnych koszyczkach ( tradycja rosyjska) lub w filiżankach na spodkach, obecnie pokochaliśmy wygodne kubki. Mają one najrozmaitsze wielkości i kształty, często wykorzystywane są do reklamowania firm i produktów. Pospolite wykonane są z kruchej glinki ceramicznej, te lepszej jakości z fajansu, albo porcelany. Kubek ma dużą powierzchnię dekoracyjną, gdzie zmieszczą się najróżniejsze motywy. Można na nim umieścić fotografię rodzinną, komiks albo bajeczkę ilustrowaną na dobranoc, motywy kwiatowe i roślinne, pejzaż albo zachód słońca – pełna dowolność. Dobrym pomysłem są specjalne półki kuchenne z haczykami na kubki i nowe na rynku stojaki na kubki. Wadą tego popularnego naczynka jest brak spodka – na stole zostają często okrągłe ślady po kawie i herbacie, nieraz trudne do usunięcia, najlepiej więc dokupić korkowe podkładki.

Obrusy, serwety, i bieżniki.

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: akcesoria, kompozycja, kolekcjonowanie

Nakrycie stołu nawet najbardziej kolorową ceratą czy tak zwanym obrusem zmywalnym nie zastąpi tradycyjnego wystroju stołu z adamaszkowym czy lnianym obrusem. Ponieważ jest to bardzo niepraktyczne – naturalne materiały łatwo się plamią, są trudne w prasowaniu i czasami wymagają krochmalenia – rozwiązanie to wybieramy na Święta i uroczystości rodzinne. Najpierw stół zakrywamy odpowiednim w rozmiarze i kształcie obrusem, następnie dobieramy serwety, serwetki lub bieżnik (serweta na środek podłużnego stołu bardzo popularna np. w Szwecji). Wystój stołu i jego kolorystyka zależą od okazji i naszych upodobań. Najbardziej klasyczne są zestawy w kilku gamach tego samego koloru np. kremowy obrus, beżowa serweta, serwetki w kolorze brązu. Współcześnie projektanci proponują również zestawy kontrastowe, np. na święta Bożego Narodzenia czerwony obrus, zielona serweta i złote serwetki. Bieżniki i serwety lniane bywają wykończone mereżką, haftem ręcznym lub maszynowym, aplikacjami, koralikami i kryształkami.