Treści otagowane: bezpieczeństwo

Żywopłot

Data dodania: 03-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, bezpieczeństwo, estetyka

Żywopłot to żywe roślinne ogrodzenie powstałe z blisko siebie zakorzenionych krzewów. Można go zaplanować wzdłuż ogrodzenia z siatki lub wewnątrz posesji bez podpory. Pełni on funkcję ochronną przed kurzem, wiatrem, hałasem i spojrzeniami przechodniów, a jednocześnie jest integralną, estetyczną częścią przydomowego ogrodu. Wymaga doboru odpowiednich roślin. Zależy to od klimatu i gleby. Im lepiej dobrane krzewy, tym mniej czynności pielęgnacyjnych będzie wymagał. Dobór roślin uzależniony jest również od wymaganej przez nas wysokości ogrodzenia. Wysokie żywopłoty maja od 1 do 2 metrów, niskie poniżej metra. W warunkach polskich najczęściej stosowane są krewy iglaste: cisy i tuje oraz liściaste: bukszpany, grab pospolity, ligustr zimozielony. Każdy żywopłot musi być odpowiednio nawożony i nawadniany w początkowej fazie wzrostu, a potem strzyżony specjalnymi nożycami ogrodowymi. Bardziej ambitny ogrodnik może nadać roślinnemu ogrodzeniu rozmaite fantazyjne formy. Spotykamy je przede wszystkim w ogrodach pałacowych.

Płot drewniany z paneli

Gotowe panele drewniane różnej wysokości i kształtu kupimy w każdym dużym markecie budowlanym. Ponieważ nie są one trwałe, nawet po zabezpieczeniu i pomalowaniu używamy ich do tymczasowego grodzenia i osłaniania fragmentów posesji lub ogrodu. Po mniej więcej dwóch sezonach wymieniamy je na nowe. Najtrwalsze panele drewniane z lepszych materiałów produkują firmy specjalizujące się w ekskluzywnej architekturze ogrodowej. Panele bywają wysokie na 2,5 metra i w związku z tym doskonale chronią przed wzrokiem obcych, wiatrem, hałasem i kurzem z ulicy. Można je ustawić w podwójnej linii dla większej ochrony. Są prostokątne lub zwieńczone ażurowym łukiem. Można z nich tworzyć osłony tarasów i zacienione miejsca wewnątrz ogrodu. Niektóre panele ogrodowe przystosowane są do podtrzymywania roślin pnących. W sezonie można dzięki temu zaaranżować efektowne ogrodzenia kwiatowe z róży pnącej, klematisu czy powojnika.

Ogrodzenia siatkowe na fundamencie.

Data dodania: 13-05-2012, Tagowanie: bezpieczeństwo, płotek, estetyka

Ogrodzenie z siatki jest idealne na duże działki i często stosuje się je z boku czy z tyłu posesji, grodzonej od frontu murem lub płotem drewnianym. Często stosowane jest do grodzenia centrów handlowych, gospodarstw rolnych, szkół, boisk i parków. Jest ono tanie i trwałe, ale nie zabezpiecza nas przed brudem, wiatrem i wzrokiem przechodniów. Nie ma walorów estetycznych tylko funkcjonalne. Ogrodzenie z drucianej siatki kupuje się w rulonach lub w postaci paneli. Oczka siatki mogą mieć różną średnicę w zależności od potrzeb. Najpopularniejsze są sploty romboidalne, ale mogą to być również sploty proste (tzw palisadowe). Siatkę montuje się na słupkach osadzonych na betonowej podmurówce. Słupki wykonane są najczęściej z metalowej rury ocynkowanej lub lakierowanej na czarno. Ogrodzenia z siatki można malować na dowolny kolor farbami do metalu. Wzdłuż siatki, jeżeli to możliwe, warto posadzić żywopłot, który ociepli i podniesie walory estetyczne płotu, a także stanowić będzie barierę dla wzroku przechodniów.

Ogrodzenie z przewagą przęseł kutych.

Przęsła kute i powstające z nich płoty - wsparte na słupach murowanych z cegły lub kamienia - są bardzo drogie. Mają szlachetny wygląd i są praktycznie nieograniczenie trwałe. Najbardziej pasują do grodzenia pałaców, dworków i współczesnych domów stylizowanych. Nie powinny przytłaczać swoim bogactwem samego budynku mieszkalnego, co niestety ostatnio często się zdarza. Można je zamawiać w zakładzie kowalstwa artystycznego lub kupować gotowe w magazynach budowlanych. Najpiękniejsze i najdroższe egzemplarze kute są wyłącznie ręcznie według unikatowych projektów. Inspiracją dla rzemieślników są zarówno wzory historyczne, jak i własna inwencja i fantazja. Przęsła mogą być proste lub kute w najbardziej fantazyjne wzory – roślinne, kwiatowe, zwierzęce, geometryczne. Przęsła muszą stanowić harmonijną całość z kutą bramą wjazdową i furtkami. Zazwyczaj pozostawia się je w kolorze naturalnym: grafitowo – czarnym, czasami fragmenty dekoracyjne złoci się lub posrebrza.