Treści otagowane: elegancja

Wnętrze w stylu angielskim

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, elegancja, kolorystyka

Modne obecnie wnętrza w stylu angielskim nawiązują do poczucia smaku mieszkańców Wysp Brytyjskich w epoce wiktoriańskiej (lata panowania królowej Wiktorii 1837 – 1901). Charakteryzują się doborem kontrastowych elementów dekoratorskich, przede wszystkim wykorzystanych w pomieszczeniu tkanin. Ze względu na chłodny i wilgotny klimat angielski miały one wizualnie i realnie ocieplić pomieszczenie mieszkalne. Tkaniny, takie jak tapety ścienne (w zamożniejszych domach tekstylne – aksamitne i żakardowe), bogato drapowane firanki i zasłony okienne, kotary rozdzielające pomieszczenia, baldachimy nad łóżkami i oczywiście obicia mebli tapicerskich – były dobierane kontrastowo. Kontrast stanowiły kolory i rodzaje wzorów – geometrycznych, kwiatowych, myśliwskich albo orientalnych. Dla przykładu: na tle geometrycznej tapety w pionowe zielono – złote pasy ustawiano sofę w czerwono – niebieskie róże i pluszowy fotel z podnóżkiem w szkocką kratę, a zasłony okienne zdobiły motywy orientalnych kwiatów wiśni i złotych ptaków. Celem projektanta wnętrza w stylu angielskim jest takie dobranie silnie kontrastujących motywów, by stanowiły one, mimo pozornego chaosu, pełną komfortu i wizualnego ładu całość.

Wnętrze w stylu skandynawskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: styl, elegancja, ozdobne elementy

Skandynawski styl charakteryzuje się funkcjonalnością i minimalizmem. Prostota nie oznacza jednak braku komfortu, a niekiedy nawet luksusu. Wnętrza są dobrze doświetlone, a każdy kąt mieszkania jest zaprojektowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Większość ścian maluje się na biało, tyko niektóre - na przykład w celu optycznego powiększenia małego pomieszczenia - tapetuje się lub maluje emulsją w kontrastowych kolorach. Meble skandynawskie są doskonale zaprojektowane, ergonomiczne i nowoczesne. Utrzymane w kolorach naturalnych i pastelowych albo wręcz przeciwnie - kontrastowych - groszkowej zieleni, różu czy pomarańczowego. Projektanci często łączą materiały naturalne, takie jak drewno i bawełniane tkaniny z elementami wykonanymi z plastiku, metalu, szkła. Dbają również o to, by wszystko było zmywalne, łatwe do prania i odkurzania. W szwedzkim czy duńskim mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca na bibeloty, a nawet na pamiątki rodzinne (pochowane głęboko w szufladach i praktycznych schowkach), jest za to dużo dekoratorskiej inwencji i poczucia humoru.

Wnętrze w stylu amerykańskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: elegancja, meble

Wnętrza - w coraz modniejszym w Europie stylu amerykańskim – najbardziej trafiają w gust młodego pokolenia. Projektowane z fantazją i rozmachem robią wrażenie planu filmowego jednego ze znanych seriali zza oceanu. Przestrzenie mieszkalne są zazwyczaj otwarte, ściany różnokolorowe, a niekiedy nietynkowane - ceglane. Centralne miejsce pokoju dziennego -połączonego z dużą kuchnią z nieodłączną „wypasiona lodówką”- stanowią olbrzymie miękkie kanapy i wielki odbiornik TV. Podłogi przykryte wykładziną z długim włosem są może niepraktyczne, ale dodatkowo podnoszą standard pomieszczeń. Światło we wnętrzu amerykańskim jest nastrojowe (klubowe) i pochodzi z wielu źródeł (lampy wbudowane i szynowe, tradycyjne lampy stojące z abażurami, lampy a la Tiffany). Rolę dekoracji pełnią przedmioty związane z popkulturą i rozrywką. Stare plakaty filmowe i muzyczne w antyramach, oprawione „na bogato” winylowe płyty, stare gramofony i gry planszowe oraz większe gabarytowo gadżety – szafa grająca, stół bilardowy czy stylowy automat do gry w Black Jacka.

Wnętrze w stylu arabskim.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: elegancja, kolorystyka

Wnętrze w stylu arabskim inspirowane jest sztuką Afryki Północnej, szczególnie Maroka, którego kultura i styl życia działają na wszystkie nasze zmysły. Stonowane kolory natury – piasku, gliny i morza – łączą się tutaj z bajkowymi barwami, takimi jak turkus, amarant czy szafir. W wzornictwie arabskim wszystkie te tonacje łączą się harmonijnie we wnętrzu pełnym niskich kanap, pufów i poduszek, inkrustowanych ław i wysokich bogato dekorowanych fajek wodnych. Całości dopełniają błękitno – białe mozaiki i kafelki (bardzo przydatne w wystroju łazienki czy kuchni), fantazyjne ceramiczne misy, talerze i dzbany, ręcznie farbowane tkaniny, kilimy i dywany. Żeliwne witrażowe lampy , które kupimy na każdym arabskim targowisku, ożywią wieczorem niejedno mieszkanie, nawet w bloku. Styl arabski jest zarazem prosty i wyrafinowany – i nie jest prosty w aranżacji - wymaga wyczucia i smaku. Jeżeli projektant osiągnie wymarzony efekt poczujemy się, jak w baśni z Tysiąca i jednej nocy….