Treści otagowane: estetyka

Żywopłot

Data dodania: 03-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, bezpieczeństwo, estetyka

Żywopłot to żywe roślinne ogrodzenie powstałe z blisko siebie zakorzenionych krzewów. Można go zaplanować wzdłuż ogrodzenia z siatki lub wewnątrz posesji bez podpory. Pełni on funkcję ochronną przed kurzem, wiatrem, hałasem i spojrzeniami przechodniów, a jednocześnie jest integralną, estetyczną częścią przydomowego ogrodu. Wymaga doboru odpowiednich roślin. Zależy to od klimatu i gleby. Im lepiej dobrane krzewy, tym mniej czynności pielęgnacyjnych będzie wymagał. Dobór roślin uzależniony jest również od wymaganej przez nas wysokości ogrodzenia. Wysokie żywopłoty maja od 1 do 2 metrów, niskie poniżej metra. W warunkach polskich najczęściej stosowane są krewy iglaste: cisy i tuje oraz liściaste: bukszpany, grab pospolity, ligustr zimozielony. Każdy żywopłot musi być odpowiednio nawożony i nawadniany w początkowej fazie wzrostu, a potem strzyżony specjalnymi nożycami ogrodowymi. Bardziej ambitny ogrodnik może nadać roślinnemu ogrodzeniu rozmaite fantazyjne formy. Spotykamy je przede wszystkim w ogrodach pałacowych.

Płot drewniany z tarcicy

Data dodania: 04-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, murek, estetyka

Płot wykonany z nieobrobionej deski drzewa iglastego czyli tarcicy nie jest drogi i ma oryginalny wygląd. Idealnie nadaje się do grodzenia domów drewnianych i posiadłości wiejskich. Tarcica powinna zostać zakupiona w składzie ciesielskim, gdzie odpowiednio długo schła i leżakowała, aby po zbudowaniu ogrodzenia nie pękała i nie wyginała się. Deska tarcicowa może być nie pierwszej jakości – jej falisty kształt, a nawet otwory po sękach mogą być jej walorem estetycznym. Z nierównych elementów musimy stworzyć własną „układankę”, tak by płot był w miarę symetryczny. Elementy najbardziej wygięte, półokrągłe można wykorzystać do zbudowania szczytu oryginalnej furtki lub bramy wjazdowej. Tarcicę montujemy horyzontalnie na słupkach modrzewiowych wkopanych w ziemię (są najtrwalsze) lub między murowanymi filarami. Taki płot nie potrzebuje przęseł. Przed pomalowaniem tarcica powinna zostać oczyszczona z kory i odtłuszczona.

Płot wiklinowy.

Data dodania: 06-05-2012, Tagowanie: płot, murek, estetyka

Ogrodzenia z wikliny wykorzystuje się do grodzenia fragmentów ogrodów, osłaniania tarasów i balkonów. Występują w postaci paneli lub płotu zwijanego. Ostatnio pojawiły się na polskim rynku bardzo efektowne i oryginalne panele wielokrotnie splatane, które nadają się również jako płoty zewnętrzne do montowania na ogrodzeniu z siatki lub na starych podniszczonych płotach drewnianych. Wiklina jest materiałem ekologicznym i pochodzi z polskich plantacji. Maty wyplatają ręcznie fachowcy, tak zwani plecionkarze. Potem impregnuje się je, by podnieść ich trwałość. Życie płotu wiklinowego ocenia się na kilka lat. Panele łączone są ocynkowanym drutem. Wiklina jest materiałem o wysokich walorach estetycznych. Pasuje zarówno do domów rustykalnych, jak i bardzo nowoczesnych. Współcześni architekci i projektanci z kraju i z zagranicy wysoko ją cenią, łącząc z drewnem egzotycznym, szkłem, kamieniem naturalnym i terakotą.

Ogrodzenia siatkowe na fundamencie.

Data dodania: 13-05-2012, Tagowanie: bezpieczeństwo, płotek, estetyka

Ogrodzenie z siatki jest idealne na duże działki i często stosuje się je z boku czy z tyłu posesji, grodzonej od frontu murem lub płotem drewnianym. Często stosowane jest do grodzenia centrów handlowych, gospodarstw rolnych, szkół, boisk i parków. Jest ono tanie i trwałe, ale nie zabezpiecza nas przed brudem, wiatrem i wzrokiem przechodniów. Nie ma walorów estetycznych tylko funkcjonalne. Ogrodzenie z drucianej siatki kupuje się w rulonach lub w postaci paneli. Oczka siatki mogą mieć różną średnicę w zależności od potrzeb. Najpopularniejsze są sploty romboidalne, ale mogą to być również sploty proste (tzw palisadowe). Siatkę montuje się na słupkach osadzonych na betonowej podmurówce. Słupki wykonane są najczęściej z metalowej rury ocynkowanej lub lakierowanej na czarno. Ogrodzenia z siatki można malować na dowolny kolor farbami do metalu. Wzdłuż siatki, jeżeli to możliwe, warto posadzić żywopłot, który ociepli i podniesie walory estetyczne płotu, a także stanowić będzie barierę dla wzroku przechodniów.