Treści otagowane: funkcjonalność

Płot drewniany sztachetowy

Data dodania: 04-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, murek, funkcjonalność

Ogrodzenia ze sztachet drewnianych wróciły po latach do łask, przede wszystkim ze względu na estetyczny wygląd i dostępność wielu preparatów długotrwałej ochrony drewna. Zazwyczaj płoty wykonane są z drewna świerkowego i montowane wertykalnie na przęsłach Można je montować między murowanymi filarami i nad murowaną podmurówką lub bezpośrednio nad ziemią. Blisko siebie, aby tworzyły zwartą płaszczyznę i ochronę przed wzrokiem przechodniów, albo tradycyjnie z przerwami. Gotowe, ale nie lakierowane sztachety - można kupić w marketach budowlanych lub w zakładach stolarskich. Istnieją dziesiątki rozmiarów i kształtów sztachet. Modele wysokie i niskie, proste i wypukłe, profilowane, lub wycinane w ludowe wzory. Ważny jest dobór preparatu do ochrony drewna, który zapewni sztachetom trwałość. Na rynku są lakiery, bejce i tak zwane lakiero – bejce różnych producentów w wielu kolorach. Najbardziej naturalna metoda jest pokrycie drewna kilkoma warstwami pokostu lnianego. Ostatni modne są płoty białe w stylu amerykańskim.

Płot drewniany z paneli

Gotowe panele drewniane różnej wysokości i kształtu kupimy w każdym dużym markecie budowlanym. Ponieważ nie są one trwałe, nawet po zabezpieczeniu i pomalowaniu używamy ich do tymczasowego grodzenia i osłaniania fragmentów posesji lub ogrodu. Po mniej więcej dwóch sezonach wymieniamy je na nowe. Najtrwalsze panele drewniane z lepszych materiałów produkują firmy specjalizujące się w ekskluzywnej architekturze ogrodowej. Panele bywają wysokie na 2,5 metra i w związku z tym doskonale chronią przed wzrokiem obcych, wiatrem, hałasem i kurzem z ulicy. Można je ustawić w podwójnej linii dla większej ochrony. Są prostokątne lub zwieńczone ażurowym łukiem. Można z nich tworzyć osłony tarasów i zacienione miejsca wewnątrz ogrodu. Niektóre panele ogrodowe przystosowane są do podtrzymywania roślin pnących. W sezonie można dzięki temu zaaranżować efektowne ogrodzenia kwiatowe z róży pnącej, klematisu czy powojnika.

Płot murowany kamienny.

Data dodania: 11-05-2012, Tagowanie: płot, murek, funkcjonalność

Płoty murowane są najsolidniejsze i mają nieograniczoną trwałość, niestety są też bardzo drogie. Najefektowniejsze ogrodzenie powstanie z segregowanego kamienia o różnej wielkości i kształcie. Do tego celu używa się następujących rodzajów skał: piaskowca, kwarcytu, bazaltu, sjenitu lub granitu. Każda z nich ma inny kolor i fakturę. Kamienie układane są horyzontalnie na warstwie zaprawy ze żwirem. Zazwyczaj, by mur nie wyglądał ciężko i nie przysłaniał całkowicie światła stosuje się, w dowolnie szerokich odstępach, przęsła kute lub drewniane. Są także ogrodzenia kamienne pełne, które będą bardzo dobrą ochroną posesji od strony ruchliwej drogi lub ulicy. Najczęściej stosuje się je tylko z jednej strony działki – w warunkach górskich np. od strony północnej dla ochrony przed wiatrem i chłodem. Mur kamienny może być podstawą do utworzenia roślinnej przegrody z bluszczy lub winorośli, które ubogaca każdy ogród i ocieplą ogrodzenie.

Ogrodzenie z przewagą przęseł kutych.

Przęsła kute i powstające z nich płoty - wsparte na słupach murowanych z cegły lub kamienia - są bardzo drogie. Mają szlachetny wygląd i są praktycznie nieograniczenie trwałe. Najbardziej pasują do grodzenia pałaców, dworków i współczesnych domów stylizowanych. Nie powinny przytłaczać swoim bogactwem samego budynku mieszkalnego, co niestety ostatnio często się zdarza. Można je zamawiać w zakładzie kowalstwa artystycznego lub kupować gotowe w magazynach budowlanych. Najpiękniejsze i najdroższe egzemplarze kute są wyłącznie ręcznie według unikatowych projektów. Inspiracją dla rzemieślników są zarówno wzory historyczne, jak i własna inwencja i fantazja. Przęsła mogą być proste lub kute w najbardziej fantazyjne wzory – roślinne, kwiatowe, zwierzęce, geometryczne. Przęsła muszą stanowić harmonijną całość z kutą bramą wjazdową i furtkami. Zazwyczaj pozostawia się je w kolorze naturalnym: grafitowo – czarnym, czasami fragmenty dekoracyjne złoci się lub posrebrza.

swiat-agd.com.pl/1411-obiadowo-kawowe/