Treści otagowane: kolorystyka

Wnętrze w stylu angielskim

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, elegancja, kolorystyka

Modne obecnie wnętrza w stylu angielskim nawiązują do poczucia smaku mieszkańców Wysp Brytyjskich w epoce wiktoriańskiej (lata panowania królowej Wiktorii 1837 – 1901). Charakteryzują się doborem kontrastowych elementów dekoratorskich, przede wszystkim wykorzystanych w pomieszczeniu tkanin. Ze względu na chłodny i wilgotny klimat angielski miały one wizualnie i realnie ocieplić pomieszczenie mieszkalne. Tkaniny, takie jak tapety ścienne (w zamożniejszych domach tekstylne – aksamitne i żakardowe), bogato drapowane firanki i zasłony okienne, kotary rozdzielające pomieszczenia, baldachimy nad łóżkami i oczywiście obicia mebli tapicerskich – były dobierane kontrastowo. Kontrast stanowiły kolory i rodzaje wzorów – geometrycznych, kwiatowych, myśliwskich albo orientalnych. Dla przykładu: na tle geometrycznej tapety w pionowe zielono – złote pasy ustawiano sofę w czerwono – niebieskie róże i pluszowy fotel z podnóżkiem w szkocką kratę, a zasłony okienne zdobiły motywy orientalnych kwiatów wiśni i złotych ptaków. Celem projektanta wnętrza w stylu angielskim jest takie dobranie silnie kontrastujących motywów, by stanowiły one, mimo pozornego chaosu, pełną komfortu i wizualnego ładu całość.

Wnętrze w stylu kolonialnym.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: wnętrze, szyk, kolorystyka

Pomieszczenie w stylu kolonialnym nawiązuje do czasów podbojów Wielkiej Brytanii w Azji i Afryce. Łączy tradycję angielskiego komfortu z wzornictwem orientalnym. Potężne łoża, komody, stoły i szafy z ciemnego drewna egzotycznego – teku i dębu - dzisiaj sprowadzane głównie z Indonezji i Indii - ręcznie tkane puszyste dywany, ciężkie lampy i donice - sprawiają, że wnętrze robi wrażenie stabilności i dobrobytu. Meble tapicerskie i zasłony – jedwabne i bawełniane – pełnią ważną rolę rozjaśniając pomieszczenia, których ściany malowane bywają w dość ciemnej tonacji żółci i brązu. Wielkie znaczenie dla stylu kolonialnego mają przedmioty użytkowe i ozdoby wykonane z drogich i naturalnych materiałów – puzderka z drewna różanego inkrustowane macicą perłową, parawany z wzorzystych jedwabi, figurki buddy z mosiądzu, zwierciadła w rzeźbionych ramach, porcelanowa zastawa i przedmioty stołowe ze srebra, kryształowe karafki na alkohol, stojaki na parasole, wieszaki i żardiniery.

Wnętrze w stylu arabskim.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: elegancja, kolorystyka

Wnętrze w stylu arabskim inspirowane jest sztuką Afryki Północnej, szczególnie Maroka, którego kultura i styl życia działają na wszystkie nasze zmysły. Stonowane kolory natury – piasku, gliny i morza – łączą się tutaj z bajkowymi barwami, takimi jak turkus, amarant czy szafir. W wzornictwie arabskim wszystkie te tonacje łączą się harmonijnie we wnętrzu pełnym niskich kanap, pufów i poduszek, inkrustowanych ław i wysokich bogato dekorowanych fajek wodnych. Całości dopełniają błękitno – białe mozaiki i kafelki (bardzo przydatne w wystroju łazienki czy kuchni), fantazyjne ceramiczne misy, talerze i dzbany, ręcznie farbowane tkaniny, kilimy i dywany. Żeliwne witrażowe lampy , które kupimy na każdym arabskim targowisku, ożywią wieczorem niejedno mieszkanie, nawet w bloku. Styl arabski jest zarazem prosty i wyrafinowany – i nie jest prosty w aranżacji - wymaga wyczucia i smaku. Jeżeli projektant osiągnie wymarzony efekt poczujemy się, jak w baśni z Tysiąca i jednej nocy….

Wnętrze w stylu polskiego dworku.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: wnętrze, szyk, kolorystyka

Polskie dworki szlacheckie miały swój oryginalny styl architektoniczny, ale również unikalny wystrój wnętrz - dzisiaj często odtwarzany nie tylko w domach jednorodzinnych. Duży wpływ miały nań tradycje historyczne polskich Kresów Wschodnich. Ściany wewnętrzne bielono, sufity gdzieniegdzie zdobiąc prostymi stiukami. Posadzka pomieszczeń mieszkalnych była wykonana ze szlachetnej deski dębowej lub modrzewiowej. W pokojach dziennych podłogę przykrywano perskimi i tureckimi, ręcznie tkanymi dywanami. Antyczne mahoniowe meble – stoły, krzesła i fotele, komody i łóżka – miały na ogół styl eklektyczny. Ściany dworku zdobiły kilimy i tkaniny żakardowe, na których eksponowano pamiątki rodzinne w postaci szabel i pistoletów oraz ryngrafów z wizerunkami Madonny. W przeszklonych serwantkach przechowywano zastawę stołową i srebra. Stoły przykrywano ręcznie haftowanymi obrusami lnianymi i dzierganymi serwetami. Okna przyozdabiały skromnie drapowane firanki muślinowe.