Treści otagowane: kompozycja

Świece

Data dodania: 22-04-2012, Tagowanie: dekoracje, akcesoria, kompozycja

Świece nadadzą każdemu mieszkaniu niepowtarzalnego nastroju i charakteru. W dawnych wiekach - zanim wynaleziono lampy naftowe, gazowe, a potem żarówkę elektryczną - były podstawowym źródłem sztucznego oświetlenia. Współcześnie używane są do upiększenia i ocieplenia niemal każdego wnętrza. Powszechnie stosowane do dekoracji i wystroju stołów świątecznych i na romantyczną kolację, powoli zawędrowały również do naszych sypialni i łazienek. Świece szlachetne z naturalnego wosku mają kolor złoto – oliwkowy. Bywają pięknie rzeźbione, ale niestety bardzo szybko spalają się i kapią. Na rynku jest pełen asortyment dekoracyjnych świec ze sztucznego wosku – stearyny. Wygodne są świece niekapiące. Występują we wszystkich kolorach, kształtach i wielkościach. Zdobione brokatem, muszelkami, ziarenkami kawy, naklejkami lub gładkie – często aromatyzowane – sprzedawane są w sklepach specjalistycznych i wielkich magazynach. Modne są również małe świeczki pływające na powierzchni wody, które można umieścić w naczyniu z płatkami kwiatów i świece żelowe w kieliszkach.

Figurki porcelanowe

Data dodania: 23-04-2012, Tagowanie: dekoracje, ozdoby, kompozycja

Figurki z porcelany mogą być szlachetną ozdobą wnętrza pod warunkiem, że nie są tandetną imitacją wyrobów renomowanych manufaktur europejskich. Lepiej zakupić w sklepie lub na targu staroci jeden piękny przedmiot niż kolekcjonować gipsowe czy ceramiczne „gargamele”, które tylko zaśmiecają mieszkanie. Pojedyncza figurka z rosyjskiej porcelany z manufaktury Łomonosowa czy Kuzniecowa kosztuje nawet 1000zł. W asortymencie są przedmioty współczesne i kopie starych – do kupienia również w Polsce. Światową renomą cieszą się figurki drezdeńskie. W Dreźnie odbudowuje się obecnie wielka tradycja manufaktur porcelany, ale najcenniejsze są wzory pochodzące sprzed II wojny światowej. Kolekcjonerzy szukają ich w galeriach z antykami i na aukcjach internetowych. Przed zakupem porcelany warto poznać znaki firmowe europejskich manufaktur (tzw. sygnatury producenta). Istnieje wiele publikacji na ten temat również w języku polskim.

Doniczki i donice.

Data dodania: 25-04-2012, Tagowanie: akcesoria, ozdoby, kompozycja

Kwiaty doniczkowe są chyba w każdym mieszkaniu i domu. W dawnych siermiężnych czasach mieliśmy do wyboru tylko dwa rodzaje doniczek; gliniane - wypalane i nieszkliwione – i plastikowe. Dzisiaj od ich rozmaitości niezawodnie poczujemy zawrót głowy. Jak dobrać doniczki do wnętrza? Po pierwsze kierujemy się kolorystyką ścian i mebli. Doniczki możemy dobierać na zasadzie kontrastu, albo wręcz przeciwnie tak by harmonizowały z gamą barw w pomieszczeniu. Zastanówmy się, czy mają być gładkie czy zdobione, jakie rośliny w nich posadzimy i gdzie będą stały. Ciężkie donice nie nadają się na parapety. Na podłodze najlepiej stawiać je na drewnianych mobilnych płaszczyznach na kółkach. Doniczki – albo tak zwane osłony doniczkowe – najczęściej wykonywane są z glinki różnej jakości – najwyższej jakości ceramika użytkowa produkowana jest w Hiszpanii i we Włoszech. Na rynku spotykamy także doniczki szklane, mosiężne i skrzynki drewniane. Niekiedy mają najwymyślniejsze kształty zwierząt i ptaków, domków i krasnali, muszli i kwiatów.

Obrusy, serwety, i bieżniki.

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: akcesoria, kompozycja, kolekcjonowanie

Nakrycie stołu nawet najbardziej kolorową ceratą czy tak zwanym obrusem zmywalnym nie zastąpi tradycyjnego wystroju stołu z adamaszkowym czy lnianym obrusem. Ponieważ jest to bardzo niepraktyczne – naturalne materiały łatwo się plamią, są trudne w prasowaniu i czasami wymagają krochmalenia – rozwiązanie to wybieramy na Święta i uroczystości rodzinne. Najpierw stół zakrywamy odpowiednim w rozmiarze i kształcie obrusem, następnie dobieramy serwety, serwetki lub bieżnik (serweta na środek podłużnego stołu bardzo popularna np. w Szwecji). Wystój stołu i jego kolorystyka zależą od okazji i naszych upodobań. Najbardziej klasyczne są zestawy w kilku gamach tego samego koloru np. kremowy obrus, beżowa serweta, serwetki w kolorze brązu. Współcześnie projektanci proponują również zestawy kontrastowe, np. na święta Bożego Narodzenia czerwony obrus, zielona serweta i złote serwetki. Bieżniki i serwety lniane bywają wykończone mereżką, haftem ręcznym lub maszynowym, aplikacjami, koralikami i kryształkami.

malejki-wydrowice.pl