Treści otagowane: lampy dekoracyjne

Lampa Babuni

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: lampy, rodzaje lamp, lampy dekoracyjne

Lampa babuni to stojąca lampa z drewnianą podstawą i dużym abażurem z materiału wykończonego lamówką lub lampasem. Ten typ klasycznej lampy jest dostępny w sprzedaży i od kilkudziesięciu lat niezmiennie znajduje swoich amatorów. Ociepli każdy pokój dzienny, ponieważ pasuje do wielu rodzajów wystroju. Lampę babuni ustawiamy najczęściej obok ulubionego fotela. Jest dość wysoka – z abażurem 140 do 160 cm. Daje miękkie rozproszone światło, wystarczające do czytania, szydełkowania czy oglądania telewizji. Podstawa lampy może być prosta lub toczona, a abażur pluszowy, dzianinowy, żakardowy czy koronkowy. Abażury można wymieniać - kupować w dużych sklepach albo zamawiać u rzemieślnika. Niektóre są plisowane inne gładkie. Lamówki i lampasy nadają abażurom strojniejszego charakteru. Mogą być złocone, posrebrzane lub obszywane wiszącymi kryształkami. Włącznik światła znajduje się zazwyczaj na dłuższym sznureczku, tak by łatwo było zapalić lampę nie wstając z głębokiego fotela.

Lampa kamionkowa nad stół kuchenny

Data dodania: 28-04-2012, Tagowanie: lampy, rodzaje lamp, lampy dekoracyjne

Wiszące lampy kamionkowe oświetlają punktowo określone miejsce. Wykonane są z ceramiki i mimo ażurowych otworów dość słabo przepuszczają światło. Stosowane są najczęściej nad stołami kuchennymi ze względu na łatwość utrzymania w czystości – wystarczy przetrzeć je zwilżoną szmatką, ale można także oczyścić z tłuszczu detergentem. Ładnie komponują się w kuchni ze względu na wzornictwo często zbliżone do rodzaju zastawy stołowej. Niektóre znane manufaktury ceramiczne – w kraju i zagranicą – produkują zastawę i jednocześnie lampy z tymi samymi motywami. Lampy z ceramiki mogą być gładkie lub we wzory kwiatowe i geometryczne. Mają najróżniejsze kształty i wielkości. Są dość ciężkie więc należy je solidnie zamocować. Pasują do kuchni w stylu rustykalnym lub ludowym - szafek kuchennych z naturalnego drewna, stylizowanych kredensów i serwantek. Zdecydowanie nie sprawdzają się w kuchniach zaprojektowanych w duchu minimalistycznym.

Lampa z papieru ryżowego.

Data dodania: 28-04-2012, Tagowanie: lampy, wykonanie lamp, lampy dekoracyjne

Lampy z papieru ryżowego są nietrwałe, ale bardzo dekoracyjne. Wykonane są na stelażu z bambusowych listewek. Inspirowane tradycyjnymi chińskimi lampionami jednorazowego użytku, zostały wprowadzone na europejski rynek w latach 70. XX wieku przez skandynawskich projektantów. Okazały się niezwykle uniwersalne. Pasują do każdego wnętrza mieszkalnego oprócz łazienek i kuchni, ponieważ chłoną wilgoć i nie można ich myć. Ze względu na bardzo niską cenę i możliwość łatwej wymiany abażuru zrobiły światową karierę. Początkowo produkowano lampy wyłącznie w kształcie kuli - przypominającej gniazdo os - i ten model jest do dziś najbardziej popularny. Sprzedaje się go na całym świecie w milionach egzemplarzy w kolorze naturalnym - białym, a także w wariantach kolorowych i drukowanych we wzory. Całkowicie ekologiczne lampy z papieru ryżowego doskonale nadają się do pokoju dziecinnego. Ostatnio wielu projektantów tworzy ich nowe fantazyjne modele, zarówno wiszące jak i stojące.

Żyrandol kryształowy.

Żyrandole kryształowe i ich imitacje wykonane z kryształków ze sztucznego tworzywa są w ostatnich latach bardzo modne. Wykorzystuje się je nie tylko we wnętrzach stylowych, ale również dla ożywienia i urozmaicenia wnętrz współczesnych, w których przeważa minimalizm i geometria. Ich największą zaletą są bogate dekoracyjne formy i odblaski świetlne, które tworzą kryształki. Efekt ten trwa nie tylko po zapaleniu żarówek, ale również w świetle dziennym. Żyrandole wiszące w stylu vintage mają najrozmaitsze rozmiary i kształty. Te najbardziej rozbudowane składają się nawet z kilkunastu skomplikowanych poziomów. Najbardziej znane i wyrafinowane żyrandole kryształowe produkowane są we Włoszech, Francji i w Czechach. Niektóre z nich kosztują nawet kilka tysięcy euro. Plastikowe imitacje także spełniają rolę dekoracyjną i można je dzisiaj kupić w dużych magazynach. Plastik łatwo barwi się na rozmaite kolory – stąd większa gama kolorystyczna wśród tego asortymentu. Poszukiwane są modele w barwie miodu, amarantu czy szafiru, a nawet czarne.