Treści otagowane: lampy funkcjonalne

Lampa retro w stylu rosyjskim

Data dodania: 27-04-2012, Tagowanie: lampy, oświetlenie, lampy funkcjonalne

Lampy w stylu rosyjskim imitują wygląd starych lamp naftowych z przełomu XIX i XX stulecia. Kopie takie, przystosowane do instalacji elektrycznej i żarówek z wkrętem - nie są łatwe do kupienia, ale można je ciągle znaleźć na targach staroci. Wiele osób je kolekcjonuje, ze względu na oryginalność formy i dekoracyjność. Lampy rosyjskie mogą być stojące lub do zawieszenia nad stołem. Mają rozmaite rozmiary – od bardzo dużych o średnicy obręczy nawet 40 cm do miniaturek o średnicy klosza 15 cm. Znakomicie komponują się we wnętrzu urządzonym antykami i innymi starociami. Mają duży klosz z kolorowego lub mlecznego szkła w kształcie cebuli w metalowej obręczy. Podstawa lub dół lampy wiszącej wykonane są ze stopu mosiądzu - lub podobnego - i mają elementy imitujące pokrętła lampy naftowej. Nad stołem lampę zawiesza się na żeliwnym łańcuchu. Lampa w stylu rosyjskim daje ciepłe nastrojowe oświetlenie, a szklany klosz wygląda bardzo efektownie szczególnie po zmroku.

Lampa witrażowa Tiffany.

Lampy Tiffany’ego należą do najbardziej ekskluzywnych i drogich. Są to kopie i nowe warianty lamp secesyjnych i w stylu art deco, inspirowane oryginalnymi wyrobami słynnego nowojorskiego producenta lamp witrażowych. Istnieją setki ich wzorów i ciągle powstają nowe. Są to lampy we wszelkich rozmiarach stojące i wiszące. Abażury wykonane są zazwyczaj w tradycyjnej technice witrażowej – szkło barwione osadzane jest w ołowianych ramkach, a podstawy lamp wytwarza się z ciężkiego mosiądzu. Szklane klosze mają różne kształty, często inspirowane kwiatami. Zdarzają się także klosze o wzornictwie geometrycznym. Odlewane z formy i cyzelowane przez artystę podstawy lamp są fantazyjnymi rzeźbami z najróżniejszymi motywami, na przykład: pnącej winorośli, kobiecej sylwetki, motyla. Lampy Tiffany są prawdziwymi dziełami sztuki dekoratorskiej. Ich wymyślna i wyrafinowana forma oraz feeria kolorów po zapaleniu żarówki – budzą zachwyt i nostalgię za czasami, w których ceniono piękno zwykłych przedmiotów. Te luksusowe lampy nabywamy na całe życie. Są doskonałym prezentem na ślub, jubileusz i inne ważne uroczystości.

Lampka nocna Miś Gumiś do pokoju dziecka.

Oryginalna stojąca lampka - latarenka nocna do pokoju dziecinnego z małym poborem prądu (bezpiecznie możemy zostawić ją zapaloną przez całą noc, by dodawała dziecku odwagi w ciemności). Połączenia gadżetu z funkcjonalnością. Na pomysł wykorzystania formy miśka – cukierka żelka wpadł projektant z Niemiec w latach 80. XX wieku i od tamtego czasu produkowane są coraz to nowe warianty lampki w różnych żywych kolorach. Zrobiona jest z nietoksycznego tworzywa plastikowego o średniej przepustowości światła. Ma zazwyczaj wysokość około 25 cm, ale zdarzają się egzemplarze wysokie nawet na 75 cm. Lampki te nie tłuką się, można je łatwo odkurzyć i umyć, są antyalergiczne. Żarówkę wymieniamy od spodu, gdzie mieści się zdejmowana pokrywa. Włącznik umieszczony jest na długim kablu. Miśka można postawić na stoliku nocnym, na regale lub na podłodze. W ostatnich latach lampki żelki stały się modne także w aranżacjach wnętrz mieszkalnych w stylu oldskool nie przeznaczonych dla dzieci, a także w projektach młodzieżowych klubów.

Lampka na biurko.

Lampka na biurko służy do pracy i musi dawać punktowe mocne światło, a jednocześnie nie męczyć wzroku. Ruchome ramię pozwala ustawić ją pod pożądanym kątem, główka także powinna być częściowo mobilna. Lamki biurkowe retro mają zielone szklane klosze i nóżkę z mosiądzu - pasują do stylizowanego wnętrza gabinetu czy biblioteki pana domu. Nowocześniejsze – kreślarskie przykręcane do biurka i klasyczne do postawienia na biurku – są metalowe lub plastikowe. Te z tworzywa są tanie, ale często niebezpieczne, ponieważ przy większej niż 40 Watt żarówce plastik może się stopić. Najelegantsze i najdroższe są lampy na biurko ze stali szlachetnej. Modne są również te w żywych kolorach i z małymi główkami przystosowanymi do oświetlenia halogenowego. Nowością są futurystyczne lampki z żarówkami LED – super oszczędnymi diodami elektroluminescencyjnymi, które dają niezwykle trwałe źródło światła. Do pokoju dziecięcego można kupić lampy na biurko z motywami bajkowymi i komiksowymi, z wbudowanym budzikiem czy radiem.

mebleteo.pl tanie odkurzacze centralne www.hitexa.pl/produkty/hitexa/wentylatory