Treści otagowane: murek

Płot drewniany sztachetowy

Data dodania: 04-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, murek, funkcjonalność

Ogrodzenia ze sztachet drewnianych wróciły po latach do łask, przede wszystkim ze względu na estetyczny wygląd i dostępność wielu preparatów długotrwałej ochrony drewna. Zazwyczaj płoty wykonane są z drewna świerkowego i montowane wertykalnie na przęsłach Można je montować między murowanymi filarami i nad murowaną podmurówką lub bezpośrednio nad ziemią. Blisko siebie, aby tworzyły zwartą płaszczyznę i ochronę przed wzrokiem przechodniów, albo tradycyjnie z przerwami. Gotowe, ale nie lakierowane sztachety - można kupić w marketach budowlanych lub w zakładach stolarskich. Istnieją dziesiątki rozmiarów i kształtów sztachet. Modele wysokie i niskie, proste i wypukłe, profilowane, lub wycinane w ludowe wzory. Ważny jest dobór preparatu do ochrony drewna, który zapewni sztachetom trwałość. Na rynku są lakiery, bejce i tak zwane lakiero – bejce różnych producentów w wielu kolorach. Najbardziej naturalna metoda jest pokrycie drewna kilkoma warstwami pokostu lnianego. Ostatni modne są płoty białe w stylu amerykańskim.

Płot drewniany z tarcicy

Data dodania: 04-05-2012, Tagowanie: ogrodzenie, murek, estetyka

Płot wykonany z nieobrobionej deski drzewa iglastego czyli tarcicy nie jest drogi i ma oryginalny wygląd. Idealnie nadaje się do grodzenia domów drewnianych i posiadłości wiejskich. Tarcica powinna zostać zakupiona w składzie ciesielskim, gdzie odpowiednio długo schła i leżakowała, aby po zbudowaniu ogrodzenia nie pękała i nie wyginała się. Deska tarcicowa może być nie pierwszej jakości – jej falisty kształt, a nawet otwory po sękach mogą być jej walorem estetycznym. Z nierównych elementów musimy stworzyć własną „układankę”, tak by płot był w miarę symetryczny. Elementy najbardziej wygięte, półokrągłe można wykorzystać do zbudowania szczytu oryginalnej furtki lub bramy wjazdowej. Tarcicę montujemy horyzontalnie na słupkach modrzewiowych wkopanych w ziemię (są najtrwalsze) lub między murowanymi filarami. Taki płot nie potrzebuje przęseł. Przed pomalowaniem tarcica powinna zostać oczyszczona z kory i odtłuszczona.

Płot wiklinowy.

Data dodania: 06-05-2012, Tagowanie: płot, murek, estetyka

Ogrodzenia z wikliny wykorzystuje się do grodzenia fragmentów ogrodów, osłaniania tarasów i balkonów. Występują w postaci paneli lub płotu zwijanego. Ostatnio pojawiły się na polskim rynku bardzo efektowne i oryginalne panele wielokrotnie splatane, które nadają się również jako płoty zewnętrzne do montowania na ogrodzeniu z siatki lub na starych podniszczonych płotach drewnianych. Wiklina jest materiałem ekologicznym i pochodzi z polskich plantacji. Maty wyplatają ręcznie fachowcy, tak zwani plecionkarze. Potem impregnuje się je, by podnieść ich trwałość. Życie płotu wiklinowego ocenia się na kilka lat. Panele łączone są ocynkowanym drutem. Wiklina jest materiałem o wysokich walorach estetycznych. Pasuje zarówno do domów rustykalnych, jak i bardzo nowoczesnych. Współcześni architekci i projektanci z kraju i z zagranicy wysoko ją cenią, łącząc z drewnem egzotycznym, szkłem, kamieniem naturalnym i terakotą.

Płot murowany kamienny.

Data dodania: 11-05-2012, Tagowanie: płot, murek, funkcjonalność

Płoty murowane są najsolidniejsze i mają nieograniczoną trwałość, niestety są też bardzo drogie. Najefektowniejsze ogrodzenie powstanie z segregowanego kamienia o różnej wielkości i kształcie. Do tego celu używa się następujących rodzajów skał: piaskowca, kwarcytu, bazaltu, sjenitu lub granitu. Każda z nich ma inny kolor i fakturę. Kamienie układane są horyzontalnie na warstwie zaprawy ze żwirem. Zazwyczaj, by mur nie wyglądał ciężko i nie przysłaniał całkowicie światła stosuje się, w dowolnie szerokich odstępach, przęsła kute lub drewniane. Są także ogrodzenia kamienne pełne, które będą bardzo dobrą ochroną posesji od strony ruchliwej drogi lub ulicy. Najczęściej stosuje się je tylko z jednej strony działki – w warunkach górskich np. od strony północnej dla ochrony przed wiatrem i chłodem. Mur kamienny może być podstawą do utworzenia roślinnej przegrody z bluszczy lub winorośli, które ubogaca każdy ogród i ocieplą ogrodzenie.

środki ochrony roślin