Treści otagowane: ozdobne elementy

Wnętrze we francuskim stylu rustykalnym

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, szyk, ozdobne elementy

Francuski styl rustykalny jest ponadczasowy; ma niewymuszony wdzięk i szyk. Wzorowany na pełnych wdzięku wnętrzach letnich rezydencji ze świetlistymi oranżeriami i ogrodowymi altanami, przytulnych prowincjonalnych buduarach, wiejskich kuchniach i łazienkach – szczególnie podoba się Paniom. Wnętrze francuskie jest świetliste – okna przyozdobione zwiewną muślinową firanką zapraszają do środka każdy promień słońca. Meble w stylu retro z jasnego drewna - współcześnie patynowane i „postarzane” techniką przecierania - nie mogą przytłaczać i zagracać pomieszczenia. Obicia tapicerskie ( te szczególnie lubiane przez Francuzów są zazwyczaj w paski) pozostają w stonowanej gamie kolorystycznej od starego złota, srebrzystego niebieskiego do delikatnej rozbielonej żółci. Tapeta również powinna być subtelna i pastelowa, zazwyczaj w drobne motywy kwiatowe. Elementy metaloplastyczne (ramy łóżka, półki, wieszaki, stojaki na płyty), przedmioty dekorowane techniką naklejania tzw. decoupage (ramki do zdjęć, puzderka, świece) oraz unikalne „przedmioty babuni” dopełnią całości. Na ścianach dobrze odnajdą się reprodukcje francuskich impresjonistów.

Wnętrze w stylu skandynawskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: styl, elegancja, ozdobne elementy

Skandynawski styl charakteryzuje się funkcjonalnością i minimalizmem. Prostota nie oznacza jednak braku komfortu, a niekiedy nawet luksusu. Wnętrza są dobrze doświetlone, a każdy kąt mieszkania jest zaprojektowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Większość ścian maluje się na biało, tyko niektóre - na przykład w celu optycznego powiększenia małego pomieszczenia - tapetuje się lub maluje emulsją w kontrastowych kolorach. Meble skandynawskie są doskonale zaprojektowane, ergonomiczne i nowoczesne. Utrzymane w kolorach naturalnych i pastelowych albo wręcz przeciwnie - kontrastowych - groszkowej zieleni, różu czy pomarańczowego. Projektanci często łączą materiały naturalne, takie jak drewno i bawełniane tkaniny z elementami wykonanymi z plastiku, metalu, szkła. Dbają również o to, by wszystko było zmywalne, łatwe do prania i odkurzania. W szwedzkim czy duńskim mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca na bibeloty, a nawet na pamiątki rodzinne (pochowane głęboko w szufladach i praktycznych schowkach), jest za to dużo dekoratorskiej inwencji i poczucia humoru.

Wnętrze w stylu japońskim.

Data dodania: 16-05-2012, Tagowanie: wnętrze, meble, ozdobne elementy

Ascetyczne wnętrze japońskie inspiruje buddyjska filozofia Zen, która głosi, że praktyka medytacji prowadzi do odnalezienia harmonii ducha i własnej drogi życiowej. Pomieszczenie mieszkalne nie może zatem rozpraszać uwagi i nazbyt folgować umiłowaniu do komfortu, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Pozbawione jest standardowych mebli, których rolę spełniają siedziska z poduszkami, skrzynie – ławy i maty bambusowe. Konstrukcja wnętrza opiera się na przesuwanych drzwiach i panelach oraz ruchomych parawanach, wykonanych z mlecznego półprzezroczystego materiału (w dawniejszych czasach był to papier w czarnej oprawie). Dziś papier ryżowy wykorzystuje się we wzornictwie do produkcji rolet okiennych i abażurów – lampionów, które doskonale wpisują się w klimat japońskiego wnętrza. Styl Zen jest bardzo wysmakowany i dopuszcza tylko niektóre tradycyjne elementy dekoratorskie: dawną grafikę japońską, doskonałej jakości ceramikę, kompozycje kwiatowe (ikebany) i bonsai (miniaturowe drzewka w doniczkach).

Wnętrze w stylu podhalańskim.

Data dodania: 22-05-2012, Tagowanie: wnętrze, meble, ozdobne elementy

Wnętrze w stylu podhalańskim może powstać nawet w mieszkaniu w bloku. Jego klimat stworzy sosnowa boazeria i ludowe jasne meble, najlepiej kupione od rzemieślników na indywidualne zamówienie. Na obowiązkowych biesiadnych ławach układamy wyprawione owcze skóry z długim miękkim włosiem, a stół nakrywamy obrusem lnianym, ludowymi bieżnikami i dzierganymi serwetkami. Zastawa stołowa – niekoniecznie regionalna - powinna być prosta i bez wzorów, aby dobrze komponować się z tkaninami . Na ścianie pomieszczenia - powyżej boazerii - możemy wykonać, posługując się szablonem, parzenice - sercowaty wzór charakterystyczny dla wzornictwa podhalańskiego. Jeżeli jesteśmy miłośnikami sportów zimowych w naszym wnętrzu znajdą się stare drewniane narty czy sanki oraz stare reprodukcje z zimowymi tatrzańskimi widokami. Ponieważ unikatowe dzieła sztuki ludowej z Zakopanego i okolic – malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie i kowalstwo artystyczne, są bardzo drogie – nie zawsze są pamiątką w zasięgu naszej kieszeni.