Treści otagowane: płot

Płot wiklinowy.

Data dodania: 06-05-2012, Tagowanie: płot, murek, estetyka

Ogrodzenia z wikliny wykorzystuje się do grodzenia fragmentów ogrodów, osłaniania tarasów i balkonów. Występują w postaci paneli lub płotu zwijanego. Ostatnio pojawiły się na polskim rynku bardzo efektowne i oryginalne panele wielokrotnie splatane, które nadają się również jako płoty zewnętrzne do montowania na ogrodzeniu z siatki lub na starych podniszczonych płotach drewnianych. Wiklina jest materiałem ekologicznym i pochodzi z polskich plantacji. Maty wyplatają ręcznie fachowcy, tak zwani plecionkarze. Potem impregnuje się je, by podnieść ich trwałość. Życie płotu wiklinowego ocenia się na kilka lat. Panele łączone są ocynkowanym drutem. Wiklina jest materiałem o wysokich walorach estetycznych. Pasuje zarówno do domów rustykalnych, jak i bardzo nowoczesnych. Współcześni architekci i projektanci z kraju i z zagranicy wysoko ją cenią, łącząc z drewnem egzotycznym, szkłem, kamieniem naturalnym i terakotą.

Ogrodzenie panelowe betonowe.

Data dodania: 11-05-2012, Tagowanie: płot, płotek

Ogrodzenia z odlewanych paneli betonowych nie są zbyt estetyczne. Mimo że na rynku dostępne są setki wzorów i wariantów, niekiedy bardzo strojnych i pretensjonalnych, najlepiej wybierać te najprostsze, imitujące mur kamienny czy ceglany. Panele żelbetonowe bardzo dobrze nadają się do grodzenia miejsc mało widocznych, jak np. tył posesji, osłaniania warsztatów i zakładów przemysłowych oraz gospodarstw rolnych. Nadają się do grodzenia dużych działek ze względu na niewygórowaną cenę materiału i nieskomplikowany montaż. Są bardzo trwałe, ponieważ produkuje się je z super mocnego żelbetonu. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są mrozoodporne. Dają maksymalną ochronę przed brudem, hałasem i wiatrem. Są nieprzepuszczalne dla światła i wzroku przechodniów, ale produkuje się również modele z ażurowymi prześwitami. Dostępność i rozmaitość wzorów paneli żelbetonowych jest obecnie bardzo duża. Kupujemy elementy w stanie surowym, ale można je malować dowolnymi farbami fasadowymi.

Płot murowany kamienny.

Data dodania: 11-05-2012, Tagowanie: płot, murek, funkcjonalność

Płoty murowane są najsolidniejsze i mają nieograniczoną trwałość, niestety są też bardzo drogie. Najefektowniejsze ogrodzenie powstanie z segregowanego kamienia o różnej wielkości i kształcie. Do tego celu używa się następujących rodzajów skał: piaskowca, kwarcytu, bazaltu, sjenitu lub granitu. Każda z nich ma inny kolor i fakturę. Kamienie układane są horyzontalnie na warstwie zaprawy ze żwirem. Zazwyczaj, by mur nie wyglądał ciężko i nie przysłaniał całkowicie światła stosuje się, w dowolnie szerokich odstępach, przęsła kute lub drewniane. Są także ogrodzenia kamienne pełne, które będą bardzo dobrą ochroną posesji od strony ruchliwej drogi lub ulicy. Najczęściej stosuje się je tylko z jednej strony działki – w warunkach górskich np. od strony północnej dla ochrony przed wiatrem i chłodem. Mur kamienny może być podstawą do utworzenia roślinnej przegrody z bluszczy lub winorośli, które ubogaca każdy ogród i ocieplą ogrodzenie.

Płot murowany z cegły.

Data dodania: 11-05-2012, Tagowanie: płot, płotek

Obok płotów drewnianych najpopularniejsze ogrodzenie w naszej szerokości geograficznej. Wykonywane z cegły wypalanej ceramicznej, silikatowej (wapienno -piaskowej) lub klinkierowej, łączonej zaprawą murarską. Mur ceglany może być pełny, ażurowy lub przedzielony przęsłami kutymi czy drewnianymi. Budowany jest na fundamencie. Cegła klasyczna – ceramiczna wymaga tynkowania. Klinkier jest najdroższy, ale nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ani malowania. Można go myć wodą lub myjką parową pod ciśnieniem. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Silikat łatwo ulega zabrudzeniu i zatłuszczeniu trzeba go więc zaimpregnować. Klinkier jest czerwono – brunatny, a kostki silikatowe mają kolor popielaty, obecnie jednak barwione są na rozmaite kolory. Mur ceglany najłatwiej dostosować do estetyki domu.