Treści otagowane: szyk

Wnętrze we francuskim stylu rustykalnym

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, szyk, ozdobne elementy

Francuski styl rustykalny jest ponadczasowy; ma niewymuszony wdzięk i szyk. Wzorowany na pełnych wdzięku wnętrzach letnich rezydencji ze świetlistymi oranżeriami i ogrodowymi altanami, przytulnych prowincjonalnych buduarach, wiejskich kuchniach i łazienkach – szczególnie podoba się Paniom. Wnętrze francuskie jest świetliste – okna przyozdobione zwiewną muślinową firanką zapraszają do środka każdy promień słońca. Meble w stylu retro z jasnego drewna - współcześnie patynowane i „postarzane” techniką przecierania - nie mogą przytłaczać i zagracać pomieszczenia. Obicia tapicerskie ( te szczególnie lubiane przez Francuzów są zazwyczaj w paski) pozostają w stonowanej gamie kolorystycznej od starego złota, srebrzystego niebieskiego do delikatnej rozbielonej żółci. Tapeta również powinna być subtelna i pastelowa, zazwyczaj w drobne motywy kwiatowe. Elementy metaloplastyczne (ramy łóżka, półki, wieszaki, stojaki na płyty), przedmioty dekorowane techniką naklejania tzw. decoupage (ramki do zdjęć, puzderka, świece) oraz unikalne „przedmioty babuni” dopełnią całości. Na ścianach dobrze odnajdą się reprodukcje francuskich impresjonistów.

Wnętrze w stylu hiszpańskim

Data dodania: 14-05-2012, Tagowanie: styl, szyk, meble

Styl hiszpański łączy w sobie sprzeczne żywioły. Z jednej strony dom iberyjski ma przynieść wytchnienie od gorącego klimatu, dać schronienie podczas sjesty, a z drugiej oddawać ognisty temperament swoich mieszkańców. Podłogi z terakoty chłodzą, a ciężkie kilimy na ścianach - utrzymane w jaskrawych kolorach – to zimno neutralizują, oddając ducha wolności i niezależności. Ciężkie donice z majoliki – ceramiki szkliwionej, inspirowanej motywami sztuki mauretańskiej – oraz masywne dębowe meble wypełniają przestronne otwarte pomieszczenia. Na ścianach wiszą często kolorowe plakaty retro - reklamy niegdysiejszych artystów Flamenco i uwielbianych torreadorów. Kuchnia - zazwyczaj otwarta na jadalnię i pokój dzienny - ma obowiązkowy bar z wysokimi stołkami, przy którym można wypić szklankę wina, nalewanego z ceramicznego dzbanka i przegryźć hiszpańskie zakąski tzw. tapas. Zastawa stołowa ma w domu hiszpańskim duże znaczenie. Często składa się z kilkudziesięciu naczyń kamionkowych o średnicy od 3 do 30cm! Natomiast pościel i wystrój sypialni utrzymane są tradycyjnie w kolorach burgundowym, fioletowym i czerwonym, zwanych przez Hiszpanów barwami namiętności.

Wnętrze w stylu kolonialnym.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: wnętrze, szyk, kolorystyka

Pomieszczenie w stylu kolonialnym nawiązuje do czasów podbojów Wielkiej Brytanii w Azji i Afryce. Łączy tradycję angielskiego komfortu z wzornictwem orientalnym. Potężne łoża, komody, stoły i szafy z ciemnego drewna egzotycznego – teku i dębu - dzisiaj sprowadzane głównie z Indonezji i Indii - ręcznie tkane puszyste dywany, ciężkie lampy i donice - sprawiają, że wnętrze robi wrażenie stabilności i dobrobytu. Meble tapicerskie i zasłony – jedwabne i bawełniane – pełnią ważną rolę rozjaśniając pomieszczenia, których ściany malowane bywają w dość ciemnej tonacji żółci i brązu. Wielkie znaczenie dla stylu kolonialnego mają przedmioty użytkowe i ozdoby wykonane z drogich i naturalnych materiałów – puzderka z drewna różanego inkrustowane macicą perłową, parawany z wzorzystych jedwabi, figurki buddy z mosiądzu, zwierciadła w rzeźbionych ramach, porcelanowa zastawa i przedmioty stołowe ze srebra, kryształowe karafki na alkohol, stojaki na parasole, wieszaki i żardiniery.

Wnętrze w stylu polskiego dworku.

Data dodania: 20-05-2012, Tagowanie: wnętrze, szyk, kolorystyka

Polskie dworki szlacheckie miały swój oryginalny styl architektoniczny, ale również unikalny wystrój wnętrz - dzisiaj często odtwarzany nie tylko w domach jednorodzinnych. Duży wpływ miały nań tradycje historyczne polskich Kresów Wschodnich. Ściany wewnętrzne bielono, sufity gdzieniegdzie zdobiąc prostymi stiukami. Posadzka pomieszczeń mieszkalnych była wykonana ze szlachetnej deski dębowej lub modrzewiowej. W pokojach dziennych podłogę przykrywano perskimi i tureckimi, ręcznie tkanymi dywanami. Antyczne mahoniowe meble – stoły, krzesła i fotele, komody i łóżka – miały na ogół styl eklektyczny. Ściany dworku zdobiły kilimy i tkaniny żakardowe, na których eksponowano pamiątki rodzinne w postaci szabel i pistoletów oraz ryngrafów z wizerunkami Madonny. W przeszklonych serwantkach przechowywano zastawę stołową i srebra. Stoły przykrywano ręcznie haftowanymi obrusami lnianymi i dzierganymi serwetami. Okna przyozdabiały skromnie drapowane firanki muślinowe.