Treści otagowane: wykonanie lamp

Lampa z papieru ryżowego.

Data dodania: 28-04-2012, Tagowanie: lampy, wykonanie lamp, lampy dekoracyjne

Lampy z papieru ryżowego są nietrwałe, ale bardzo dekoracyjne. Wykonane są na stelażu z bambusowych listewek. Inspirowane tradycyjnymi chińskimi lampionami jednorazowego użytku, zostały wprowadzone na europejski rynek w latach 70. XX wieku przez skandynawskich projektantów. Okazały się niezwykle uniwersalne. Pasują do każdego wnętrza mieszkalnego oprócz łazienek i kuchni, ponieważ chłoną wilgoć i nie można ich myć. Ze względu na bardzo niską cenę i możliwość łatwej wymiany abażuru zrobiły światową karierę. Początkowo produkowano lampy wyłącznie w kształcie kuli - przypominającej gniazdo os - i ten model jest do dziś najbardziej popularny. Sprzedaje się go na całym świecie w milionach egzemplarzy w kolorze naturalnym - białym, a także w wariantach kolorowych i drukowanych we wzory. Całkowicie ekologiczne lampy z papieru ryżowego doskonale nadają się do pokoju dziecinnego. Ostatnio wielu projektantów tworzy ich nowe fantazyjne modele, zarówno wiszące jak i stojące.

Żyrandol kryształowy.

Żyrandole kryształowe i ich imitacje wykonane z kryształków ze sztucznego tworzywa są w ostatnich latach bardzo modne. Wykorzystuje się je nie tylko we wnętrzach stylowych, ale również dla ożywienia i urozmaicenia wnętrz współczesnych, w których przeważa minimalizm i geometria. Ich największą zaletą są bogate dekoracyjne formy i odblaski świetlne, które tworzą kryształki. Efekt ten trwa nie tylko po zapaleniu żarówek, ale również w świetle dziennym. Żyrandole wiszące w stylu vintage mają najrozmaitsze rozmiary i kształty. Te najbardziej rozbudowane składają się nawet z kilkunastu skomplikowanych poziomów. Najbardziej znane i wyrafinowane żyrandole kryształowe produkowane są we Włoszech, Francji i w Czechach. Niektóre z nich kosztują nawet kilka tysięcy euro. Plastikowe imitacje także spełniają rolę dekoracyjną i można je dzisiaj kupić w dużych magazynach. Plastik łatwo barwi się na rozmaite kolory – stąd większa gama kolorystyczna wśród tego asortymentu. Poszukiwane są modele w barwie miodu, amarantu czy szafiru, a nawet czarne.

Lampa indonezyjska z muszli morskiej.

Data dodania: 02-05-2012, Tagowanie: światło, wykonanie lamp

Lampa wykonana z kawałków muszli morskiej osadzonych w ołowianej oprawie jest nowością na polskim rynku. Występuje w najróżniejszych wariantach użytkowych – jako lampa wisząca nad stół, kinkiet lub lampka nocna. Pasuje do wnętrz o charakterze kolonialnym, ale również do prostych sosnowych mebli. Produkowana w Indonezji przypomina lampę Tiffany, ale jest znacznie lżejsza i nieporównanie tańsza. Najpiękniejsze są egzemplarze niebarwione w naturalnym perłowym kolorze. Płytkę z muszli morskiej barwi się także na kolory miodowy lub pastelowe. Niektóre lampy mają bardziej dekoracyjny charakter - wielokolorowe kwiatowe i geometryczne wzory, ale wyglądają wtedy jak tania imitacja lampy witrażowej i nie są zbyt gustowne. Zaletą płatków muszli, z których wykonuje się klosze, jest duża przepuszczalność światła. Wadą natomiast nietrwałość i łamliwość materiału, a niekiedy dość tandetne wykonanie. Lampę taką lepiej kupić w Polsce, a nie jako pamiątkę z azjatyckiej podróży, ponieważ nieprofesjonalny transport na pewno nie będzie jej służył.

Lampka na biurko.

Lampka na biurko służy do pracy i musi dawać punktowe mocne światło, a jednocześnie nie męczyć wzroku. Ruchome ramię pozwala ustawić ją pod pożądanym kątem, główka także powinna być częściowo mobilna. Lamki biurkowe retro mają zielone szklane klosze i nóżkę z mosiądzu - pasują do stylizowanego wnętrza gabinetu czy biblioteki pana domu. Nowocześniejsze – kreślarskie przykręcane do biurka i klasyczne do postawienia na biurku – są metalowe lub plastikowe. Te z tworzywa są tanie, ale często niebezpieczne, ponieważ przy większej niż 40 Watt żarówce plastik może się stopić. Najelegantsze i najdroższe są lampy na biurko ze stali szlachetnej. Modne są również te w żywych kolorach i z małymi główkami przystosowanymi do oświetlenia halogenowego. Nowością są futurystyczne lampki z żarówkami LED – super oszczędnymi diodami elektroluminescencyjnymi, które dają niezwykle trwałe źródło światła. Do pokoju dziecięcego można kupić lampy na biurko z motywami bajkowymi i komiksowymi, z wbudowanym budzikiem czy radiem.